Slobodna zanimanja, obrtnici, iznajmljivači soba i stanova koji su obveznici poreza na dohodak i prireza od 1. listopada ove godine do 28. veljače 2011. plaćat će poseban, tzv. krizni porez, potvrđeno je u petak u Ministarstvu financija.
Isti princip
Iako je napravljen posve novi zakon, princip oporezivanja istovjetan je onome u Zakonu o posebnom porezu na plaće, mirovine i ostala primanja: dohodak do 3000 kuna bit će neoporeziv, od 3001 do 6000 oporezivat će se dva posto, a na sve više od 6000 kuna plaćat će se krizni porez od četiri posto.
Ovim posebnim porezom država će ubrati između 110 i 120 milijuna kuna. Kako se ne bi moglo povlačiti pitanje jednakosti, porez koji stupa na snagu dva mjeseca nakon kriznog poreza trajat će isto vrijeme i umjesto retroaktivne primjene naplaćivat će se do kraja veljače 2011. godine.
Kako obrtnici i slobodna zanimanja dohodak ne obračunavaju mjesečno nego na kraju godine, u poreznoj prijavi, na temelju dohotka iz prošle godine dobit će razrez tog posebnog poreza. Pošto porezna prijava bude obrađena, napravit će se poravnanje, odnosno ustanovit će se je li pojedini obrtnik, novinar, zubar ili odvjetnik krizni porez preplatio ili državi duguje određen iznos.
Kad je riječ o tzv. haraču, ostvare li se sadašnje prognoze gospodarskog rasta, Ministarstvo financija razmotrit će izmjenu razdoblja u kojem se taj porez naplaćuje.
– Ono što u javnosti zovu kriznim porezom Vlada je donijela kako bi se izbjeglo dodatno smanjivanje plaća državnih službenika i javnom sektoru. Ništa drugo – objašnjavaju.
Iako se u javnosti često spominjalo da se izglasani porezi nikada ne ukidaju, tim ministra Ivana Šukera razmišlja o skraćivanju razdoblja naplate ili izostavljanju pojedinih kategorija iz sustava naplate.
Ne plaše se tužbi
– Trenutačno su prognoze takve da bi se posebni porez mogao ukinuti i prije 31. prosinca 2010. godine. Možda ne u cijelosti, ali ako prilike u gospodarstvu budu bolje, moći će se od naplate osloboditi dio obveznika, primjerice oni s plaćom od 3000 do 6000 kuna – objašnjava Večernjakov izvor iz Ministarstva financija.
Kad je posrijedi oko 8000 ustavnih tužbi, koliko su ih građani dosad podnijeli, u Ministarstvu nisu zabrinuti. – Ustavni je sud zatrpan tužbama jer je netko na svojim web-stranicama objavio obrazac tužbe i neprestano poziva ljude da podnose ustavne tužbe ne bi li im bio vraćen novac ako zakon padne. A to se neće dogoditi – uvjereni su Šukerovi suradnici.
Bez iznimke: Od 1. 10. harač i za slobodna zanimanja i obrtnike
Muškarci, oprez! Izbjegavajte ovih 10 namirnica ako želite sačuvati prostatu
Provedena su brojna istraživanja o povezanosti prehrane i zdravlja prostate, na temelju kojih su stručnjaci izolirali deset namirnica koje bi muškarci trebali izbjegavati
FOTO Ovo su najgori rabljeni auti koje možete kupiti
Od ukupnog broja pregledanih vozila, 67,9%prošlo je bez ikakvih kvarova, dok je 20,6% imalo ozbiljne kvarove. Općenito, što je vozilo starije, to je veća stopa kvarova – među automobilima starim od 12 do 13 godina, 28,1% je imalo velike kvarove, u usporedbi sa samo 6,4% vozila starih dvije do tri godine
Prijeti rat koji će zapaliti cijeli svijet? Što se krije u novom tumačenju Nostradamusove vizije
Čak i stoljećima nakon njegove smrti, njegova djela intrigiraju javnost i inspiriraju nove generacije stručnjaka koji pokušavaju iznova rastumačiti Nostradamusove riječi
Ivan Šarić i Natko Beck razgovarali o neočekivanoj temi važnoj za sve građane
Nekad je bio način da se meso očuva za zimu, a danas je delicija koja odiše poviješću
Neka HARAC ostane u Turskoj dragi moji. U Hrvatskoj nema haraca! Nikada u zivotu nisam upotrijebio tu rijec ...Zulum?Nikad nije Hrvat upotrijebio tu rijec. Sve nam uzimaju , dusu nasu,srce i jezik nam strani namecu.Bilo gdje se okrenes..nema naseg.