Tomislav Karamarko našao se u spirali kojom ga se iz dana u dan baca u nove afere. Sada opet postaje vijest i slučaj Soboli, tvrtka koju je Karamarko bio osnovao 2003. godine i čije je poslovanje istraživao USKOK. Karamarka se teretilo da je Soboliju namještao poslove s državnim tvrtkama, ali DORH je odbacio te sumnje. Dakle, slučaj je istražen i Karamarko amnestiran. Ipak, u situaciji kada je Karamarko načet aferom poslovne suradnje svoje supruge s MOL-ovim lobistom, kao krimen mu se izvlače i istražene afere. One su sada u funkciji dokazivanja čvrste povezanosti Tomislava Karamarka i Josipa Petrovića, a posredno se želi Karamarka povezati i s MOL-om. Nacional piše da je Soboli radio za Inu dok je Petrović bio član uprave Ine i kad je MOL već bio suvlasnik te naftne kompanije, a da je Karamarko tada bio predsjednik uprave Sobolija.
Budući da se Karamarko i Petrović poznaju od početka devedesetih godina, očito je da su i prijateljske veze kumovale da baš Soboli radi za Inu. No povezivati Karamarka s MOL-om u tom slučaju ipak je pretjerivanje jer očito je da je primarni interes bio poslovati s bogatom Inom. Uostalom, Karamarko tada nije bio ni šef HDZ-a ni prvi potpredsjednik Vlade. Mediji i javnost su u pravu kada preispituju Karamarkovu objektivnost u slučaju Ine zbog afere Konzultantica jer je njegova supruga ugovor s Josipom Petrovićem imala u razdoblju dok je Karamarko bio šef HDZ-a, a ugovor je raskinut netom prije nego što je postao prvi potpredsjednik Vlade. Ta je činjenica Karamarku prouzročila političku štetu, htio on to priznati ili ne.
U politici je najvažniji dojam, percepcija i, ako su Karamarkove namjere bile najčasnije, one su pod dojmom postojanja tog ugovora. Karamarko je štetu mogao pokušati sanirati činom svojevrsnog pokajanja po samom otkriću afere. Dakle, da je ljudski rekao da je možda bila greška što je taj ugovor sklopljen i da se potom izuzeo iz svih odlučivanja o Ini, vjerojatno bi imao manju političku štetu...
>> Kako će se postaviti zastupnici Mosta pri glasanju o nepovjerenju Tomislavu Karamarku
>> Odbačena kaznena prijava protiv Tomislava Karamarka u slučaju Soboli
Nikakvo izuzimanje samo Karamarka ne bi popravilo dojam. Morala bi se cijela stranka maknuti od Ine i Mola jer kao predsjednik HDZ-a bi Karamarko svejedno dirigirao ministarskim i zastupničkim rukama (glasovima). A opet, da se najveća hrvatska sztranka izuzme, bez veze je i glupo. Najbolje je zato da Karamarko lijepo da ostavku i ode iz politike, poslije čega ćemo moći biti sigurni da HDZ neće odlučivati po njegovom diktatu. Zna se, naime, kako ta stranka postupa s bivšim predsjednicima i nema govora da bi mogla poslušati ikakvu sugestiju Tomislava Karamarka. Šteta je za stranku dugoročno loša, ali predsjednika su sami birali pa im nitko drugi nije kriv.