Rusku naftu više ne primamo u američkim lukama - poručio je američki predsjednik Joe Biden u obraćanju naciji u kojem je objavio da Amerika uvodi embargo na uvoz ruske nafte i plina.
- Sjedinjene Američke Države targetiraju arteriju ruske ekonomije. Nećemo subvencionirati Putinov rat. To činimo u bliskoj koordinaciji sa saveznicima i partnerima diljem svijeta, posebno u Europi. To činimo shvaćajući da mnogi naši europski saveznici možda nisu u poziciji da nam se pridruže. Ali blisko surađujemo s njima kako bismo razvili dugoročnu strategiju smanjenja njihove ovisnosti o ruskoj energiji. Ostajemo ujedinjeni u namjeri povećanja pritiska na Putina - rekao je predsjednik Biden.
Ponovio je da će i Amerikanci osjetiti trošak ovakvog poteza.
- Putinov rat već nanosi štetu američkim obiteljima na benzinskim crpkama. S ovim mjerama cijena (benzina, op.a.) će dodatno ići gore - rekao je Biden i dodao: - Obrana slobode će nas koštati. I nas ovdje u SAD-u.
VIDEO: Pogledajte kakve su bile gužve u ponedjeljak zbog najavljenog poskupljenja goriva
Prijedlog Europske komisije
Europska komisija je u utorak, pak, objavila plan o smanjenju uvoza ruskog plina za dvije trećine već ove godine, što bi se u najvećoj mjeri nadomjestilo uvozom ukapljenog plina iz drugih zemalja preko LNG terminala u Europskoj uniji.
Na neformalnom summitu šefova država i vlada EU, koji počinje u četvrtak u francuskom Versaillesu, očekuje se usvajanje izjave kojom se sve države članice “slažu o postupnom ukidanju ovisnosti o uvozu ruskog plina, nafte i ugljena”. Više o tome pročitajte OVDJE
Prema Komisijinom prijedlogu, koji će odmah dobiti potporu na najvišoj razini na summitu u Versaillesu, EU računa da može preko LNG terminala uvoziti 50 milijardi prostornih metara (bcm) ukapljenog plina više nego do sada, i to svake godine, počevši od ove.
Rusija je, inače, treći proizvođač nafte u svijetu. Energija je lani činila 62% uvoza EU iz Rusije (ukupne vrijednosti 99 milijardi eura). Od početka napada na Ukrajinu nafta je poskupjela za trećinu. Analizu o uvozu ruskih energetika i divljanju cijena, pročitajte OVDJE.
USA je u boljoj poziciji jer je oko 8% uvoza nafte iz Rusije...Naravno da imaju i strategiju kako će taj manjak nadoknaditi...više od pola mogu nadoknaditi iz škriljevaca, zatim tu je povećanje proizvodnje drugih zemalja OPEC + itd...Europa je u drugoj poziciji i zato neće zabraniti uvoz energenata iz Rusije, barem kako stvari sada stoje...