siromašna zemlja

BiH - jedna od 20 najjadnijih država na svijetu

Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
sarajevo, neredi
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
sarajevo, neredi
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
sarajevo, neredi
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
sarajevo, neredi
09.02.2014.
u 09:05
Većina stanovništva Bosne i Hercegovine svakodnevno preživljava zahvaljujući sivoj ekonomiji i rođacima iz inozemstva
Pogledaj originalni članak

Bosna i Hercegovina još prije dvije godine svrstana je među 20 „najjadnijih država“ na svijetu. S indeksom siromaštva koji iznosi 47 posto, nezaposlenošću od 44 posto, BiH se našla u društvu Kenije i Zimbabvea. Službene statistike govore da s prosječnim primanjima od 430 eura oko 70 posto obitelji ne može pokriti ni osnovne životne potrebe. Vrijednost potrošačke košarice, odnosno osnovnih prehrambenih i higijenskih troškova četveročlane obitelji u BiH iznosi skoro 900 eura.

U takvoj situaciji nije tajna da se socijalni mir održava uglavnom toleriranjem sive ekonomije, proračunskim davanjima socijalnim kategorijama i priljevom sredstava koje iseljeništvo šalje kao pomoć rođacima u BiH.Razlozi ovako sumornog socijalno-ekonomskog stanja u zemlji su slojeviti. Dok je ostatak bivših socijalističkih zemalja prolazio kroz političku, gospodarsku i socijalnu tranziciju, u BiH je bjesnio rat.

Foto: Večernji list

Gospodarstvo zasnovano na velikim industrijskim sustavima u ratu je uglavnom uništeno, a ono što je preostalo opustošeno je u sumnjivim privatizacijskim aktivnostima u drugoj polovini devedesetih godina prošlog stoljeća. U to su se vrijeme u BiH slijevale i znatne strane donacije, a neslužbene procjene govore da je u zemlju tako ušlo više od četiri milijarde eura, od kojih je samo manji dio iskorišten za obnovu, dok je ostatak završio u privatnim džepovima.

Parlamentarna istraga o trošenju donacija nikada nije okončana iako je utvrđeno da je bilo pronevjera. Međutim, donacije su odavno prestale dolaziti, a kako nije bilo priljeva većih stranih investicija u državu s najglomaznijom administracijom u Europi (14 vlada na državnoj, entitetskoj i županijskoj razini plus 142 lokalne samouprave), vrlo se brzo našla u ekonomski i socijalno teškoj situaciji.

Broj zaposlenih i broj umirovljenika izjednačen je pa mirovinski sustav jedva funkcionira. Slabašna ekonomija ne omogućava odgovarajuće porezne i druge prihode pa su i deficiti proračuna na svim razinama sve veći. Kakav-takav spas pokušao se naći u kreditnim aranžmanima s MMF-om. Posljedica je toga uvećanje vanjskog duga BiH sa 1,3 milijarde eura u 2008. godini na više od pet milijardi eura krajem prošle godine.

Taj je novac otišao isključivo u potrošnju, odnosno u krpanje proračunskih rupa i kupnju socijalnog mira do idućih izbora.Umjesto da pokrene reforme kojima će potaknuti izvozno orijentirana poduzeća, unaprijediti poslovno okruženje i privući strane investicije, vlast, posebno u zadnjem mandatu, zaokupljena je isključivo unutarnjom borbom za pozicije i stalnim promjenama političkih savezništava. U nekadašnjim industrijskim područjima, kao što je Tuzla, posljedice ovako neučinkovite vlasti su i najizraženije. Zbog propale industrije na ovom prostoru više je od 100 tisuća nezaposlenih, što je gotovo petina od ukupnog broja u BiH.

>>'Oni što pale po Mostaru podsjećaju na četnike u agresiji na Hrvatsku

>>Dayton je od BiH stvorio državu s tvorničkom greškom

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 115

KE
Kerberosa
09:36 09.02.2014.

Broj radnika i umirovljenika isti, unistena industrija, korupcija, deficit, nepotizam... Poznato?

Avatar puky
puky
09:32 09.02.2014.

... što su htjeli - to su dobili ... svima je bilo jasno da ovaj oblik države nije moguće ... pa kugoslavija je bila daleko bolje i pravednije složena pa nije imala šanse a ne ovo državotvorno čudovište koje su izmisli ... Vrhovnik je znao što i kako treba ... kreteni ga optužili za agresiju ... strava ...

BA
Barts
09:22 09.02.2014.

4 milijarde dolara od donacija zavrsilo u privatnim dzepovima,tu je problem ,zasto je pravosudje u federaciji cutalo o tome,zasto nisu pokrenuli istrage protiv lopova?