ŠESTI JE NA LISTI

BiH: Milanovića uvrstili na popis osoba koje niječu genocid u Srebrenici

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Oklaj: Predsjednik Milanović polaganjem vijenaca odao počast poginulima braniteljima
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Oklaj: Predsjednik Milanović polaganjem vijenaca odao počast poginulima braniteljima
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Oklaj: Predsjednik Zoran Milanovic na svecanom obiljezavanju Spomendana u Promini
02.08.2023.
u 18:11
Kao primjer Milanovićeva negativnog odnosa prema Srebrenici u dokumentu je citrana samo njegova izjava iz studenog 2022. u kojoj je polemizirao s članicama udruge "Majke Srebrenice"
Pogledaj originalni članak

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović našao se na popisu osoba koje su u najvećoj mjeri nijekale ili relativizirale genocid što su ga nad Bošnjacima Srebrenice u srpnju 1995. godine počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba. Milanović se našao na popisu deset osoba ili medija koji su tijekom godine dana u najvećoj mjeri dovodili u pitanje genocid u Srebrenici, odnosno karakter tog zločina, a na vrhu tog popisa je lider bosanskih Srba Milorad Dodik.

Memorijalni cetar Srebrenica-Potočari, vladina ustanova čiji upravni odbor imenuje Vijeće ministara BiH, objavio je u srijedu godišnje Izvješće o nijekanju geocida u Srebrenici za 2023. Dokument je sastavio četvoročlani istraživački tim analizirajući razdoblje od svibnja 2022. do lipnja ove godine kroz podatke dostupne u medijima. U sažetku navode kako je zahvaljajući stupanju na snagu izmjena Kaznenog zakona BiH, po kojima je kaznenim djelom postalo nijekanje ratnih zločina potvrđenih presudama domaćih ili međunarodnih sudova, u proteklih godinu dana zabilježeno manje takvih izjava ili tvrdnji u usporedbi s prethodnim godinama. No kažu da ih i dalje ima i to u "znatnom obujmu".

Konstatiraju i kako kako zbog toga još nitko nije optužen ili osuđen. Tijekom godine dana istraživači su pronašli 90 razlitičitih izjava kojima se u BiH ili susjednim državama dovode u pitanje sam genocid u Srebrenici ili njegovi razmjeri dok je godinu ranije takvih izjava bilo čak 693. "Aktivno nijekanje" genocida zabilježeno je u 53 slučaja, relativizacija u 26 slučajeva, potpora počiniteljima u devet slučajeva i priznavanje zločina, ali ne i genocida u dva slučaja.

Nakon Dodika najviše izjava kojima niječe genocid dao je Branimir Kojić, predsjednik Organizacije obitelji zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Srebrenice i Miodrag Linta, zastupnik u Narodnoj skupštini Srbije te su oni u dokumentu opisani kao glavni negatori genocida. Nakon njih slijede tabloidi iz Srbije "Informer" i "Alo" dok je hrvatski predsjednik Milanović šesti na popisu. Slijedi ga Radovan Kovačević, zastupnik u Domu naroda parlamenta BiH te Nenad Kecmanović, bivši savjetnik Milorada Dodika.

Autori dokumenta ističi kako je upravo uvršavanje Milanovića u ovaj popis ključna promjena u odnosu na prethodne godine te da je njegova "pojava kao negatora genocida i osobe koja taj zločin relativizira značajna zbog njegove visoke političke pozicije i utjecaja koji ima kao predsjednik Republike Hrvatske". 

Kao primjer Milanovićeva negativnog odnosa prema Srebrenici u dokumentu je citrana samo njegova izjava iz studenog 2022. u kojoj je polemizirao s članicama udruge "Majke Srebrenice" kazavši kako su to stare žene koje su se držale dostojanstveno i za koje se nada "da nisu pale u kliješta beskrupuloznih utilitarističkih muljatora iz Sarajeva". "Ako jesu bit će mi jako žao. Ali što je problem? Ja nikada nisam negirao razmjere ubojstva i masakra u Srebrenici, to mi ne pada napamet. To je kao da netko negira holokaust kao takav, ali pravne kvalifikacije, to je nešto drugo", kazao je Milanović a ta je njegova izjava sada iskorištena kao dokaz njegova osporavanja genocida.

VEZANI ČLANCI:

Životni intervju: Slavko Linić

'Majka je nosila hranu partizanima, a poslije rata me tajno krstila jer je otac bio vojno lice'

Ne čini se kao da mu nedostaje politika. Uostalom, kako kaže, u politici je ionako uvijek bio samo zbog "posla", a ne zbog same politike. Zato nikad ne bi mogao biti samo zastupnik u Saboru. To nije za njega. On je, kako kaže, čovjek iz operative. Nije nikad bio od onih koji će samo slijediti zamisli drugih, nego je uvijek, kako kaže, pokušavao stvoriti nova rješenja i nove mogućnosti.

VIDEO: Zoran Milanović o sazivanju izvanredne sjednice Sabora

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 45

DU
Deleted user
18:35 02.08.2023.

Divno društvo, srpski političari, dva srpska portala i naš Milanović. Nikako mi nije jasno zašto se u to miješao na takav način da ipak djelomično ublažava ratni zločin Ratka Mladića.

DU
Deleted user
19:10 02.08.2023.

Pravno gledano Milanović potpuno u pravu, ne negira zločin, ali genocid je nešto drugo, po tomu su svi radili "genocid".. Bošnjaci u srednjoj Bosni npr.

SE
Serengeti
15:11 03.08.2023.

Milanović nije negirao genocid. Samo je rekao da genocid prema Židovima u ww2 nije isti kao ovaj genocid u Sreberenici što je točno. Bosansko društvo postaje sve vise ekstremno nacionalističko nastrojeno. Isto se događalo i u Ukrajini od 1991, pa sad tamo imamo rat.