EKSKLUZIVNO ZA VEČERNJI

BiH mora pokazati više dinamike

01.03.2007.
u 19:39
Pogledaj originalni članak

Vijeće za implementaciju mira odlučilo je ovog tjedna zadržati Ured Visokog predstavnika i bonnske ovlasti još jednu godinu, kako bi se pomoglo BiH da se suoči s ključnim izazovima sljedećih mjeseci. Na sastanku u Bruxellesu Upravnom odboru Vijeća za implementaciju mira predstavio sam moju procjenu da pomaci koje su domaći organi ostvarili u proteklih 12 mjeseci u pogledu obveza koje imaju na osnovi Daytonskog sporazuma i uvjeta iz procesa europskih integracija nisu bili dovoljni da bi se moglo nastaviti sa zatvaranjem OHR-a ove godine. Na početku moga mandata na funkciji visokog predstavnika i specijalnog predstavnika EU jasno sam stavio do znanja da će BiH moći krenuti u sljedeću fazu poslijeratnog oporavka i europskih integracija samo vlastitim snagama.

Međunarodna zajednica, rekao sam tada, i dalje ostaje predan i konstruktivan partner u tome procesu. Ali sama BiH mora pokazati više dinamike i odgovornosti. Mi smo protekle godine vidjeli da su se neki lideri pokazali na visini zadatka - u tom pogledu izdvojio bih one koji su predvodili pregovaračke timove za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Sporazum o slobodnoj trgovini u Središnjoj Europi. Ali bili smo svjedoci i situacija kad su se lideri vraćali ispraznoj retorici 90-ih godina. U vremenu kad su se bavili tom retorikom nisu provodili reforme i pridonosili su malo ili uopće iskorjenjivanju kriminala i siromaštva, koji su dvostruka pošast ove zemlje i stvarni problem njezinih građana. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira odgovorio je na to stanje odlukom da će se mandat Ureda Visokog predstavnika produžiti do lipnja 2008. godine.

Upravni odbor također je ponovo potvrdio suverenitet i teritorijalni integritet BiH, i pozvao me da poduzimam mjere kako bih osigurao da mjerodavni organi ove zemlje ispunjavaju međunarodne obveze. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira izložio je organima BiH ključne zadatke koji se moraju završiti sljedećih mjeseci. Na vrhu liste je postizanje dogovora o planu implementacije restrukturiranja policije u skladu s političkim sporazumom o reformi policije iz listopada 2005., koji je pripremio teren za pregovore o potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. To pitanje više nego i jedno drugo stoji između BiH i potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU. Ciljevi koje je istaknuo Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira ne odnose se isključivo na ispunjavanje uvjeta koje je definirala međunarodna zajednica.

Oni se odnose na poboljšanje uvjeta života za sve građane BiH i napuštanje teatralne retorike koja je dominirala političkom raspravom, a od koje građani nisu imali nikakve koristi. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira izrazio je svoju podršku planu reformi koji je definiralo novo Vijeće ministara, a pitanje restrukturiranja policije i drugi preduvjeti za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju na samom su vrhu liste prioriteta. Kada te reforme budu provedene BiH će doći do ostvarenja cilja koji žele njezini građani, a međunarodna zajednica i dalje je spremna biti konstruktivan partner organima vlasti ove zemlje tijekom svake etape na putu ostvarenja toga cilja. Do kraja moga mandata na funkciji visokog predstavnika i specijalnog predstavnika EU usmjerit ću svoje aktivnosti na pružanje pomoći vlastima u provođenju preostalih reformi, posebno onih vezanih za restrukturiranje policije, koje će konačno otvoriti put za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Tijekom predstojećih mjeseci namjeravam pokrenuti i proces ustavne reforme, zajedno s predstavnicima SAD-a, kako bismo BiH pomogli da razvije ustavnu strukturu koja je toj zemlji potrebna kako bi postala moderna i efikasna država. Iz toga razloga od 1. ožujka 2007. godine imam proširen mandat i dodatne resurse kao specijalni predstavnik EU. To su ključne mjere za ostvarivanje napretka koje čekamo i mi, predstavnici međunarodne zajednice, i vi, građani BiH, i one mogu i trebaju biti poduzete što prije. Sada su na potezu politički lideri ove zemlje koji se, nakon što su formirali organe vlasti, sada moraju suočiti s izazovom preuzimanja odgovornosti i nastaviti s ostvarivanjem napretka u procesu tranzicije i pripremanju terena za zatvaranje OHR-a sljedeće godine.

Pogledajte na vecernji.hr