Zaštita državne granice prioritetna je zadaća s kojom se moraju suočiti policijske agencije u Bosni i Hercegovini kako bi zemlja učinkovito kontrolirala rastuću migrantsku krizu, zaključak je kojega su u ponedjeljak podržali članovi posebne radne skupine koju čine dužnosnici različitih agencija u BiH zaduženih za sigurnost.
Odmah nakon toga na popisu prioriteta je poboljšanje zakonske regulative u postupanju s tražiteljima azila te bolje reguliranje pitanja readmisije izbjeglica sa susjednim državama, istaknula je posebna radna skupina.
Sastanak Udarne skupine za borbu protiv ilegalnih migracija i trgovine ljudima, kako je službeni naziv ovog radnog tijela, sazvala je glavna tužiteljica Tužiteljstva BiH Gordana Tadić, a on je organiziran kako bi se postigao dogovor o budućem djelovanju i izbjegle krize poput prošlotjedne, kada je konvoj s oko 250 migranata satima bio blokiran na putu iz Sarajeva ka azilantskom centru kod Mostara.
Ta je kriza prouzročila lavinu uzajamnih optužbi između različitih razina vlasti i policijskih agencija, koje su jedna drugu okrivljavale za izostanak suradnje i kršenje zakona i propisa.
Migranti, koji su prije toga boravili u improviziranom naselju u jednom sarajevskom parku, na kraju su ipak smješteni u azilantski centar u Salakovcu, no nakon toga je ostalo nejasno što će se dogoditi u slučaju ponavljanja ovakvog scenarija.
U kratkom priopćenju objavljenom nakon sastanka, održanog u ponedjeljak iza zidina koje štite kompleks Suda i Tužiteljstva BiH u Sarajevu, stoji kako su sudionici razgovarali o tome kako ubuduće postupati s migrantima, kako provoditi njihovo evidentiranje i sigurnosne provjere te osigurati humanitarnu i zdravstvenu zaštitu, sukladno međunarodnim standardima i domaćim zakonima.
Iz Ministarstva sigurnosti BiH istodobno je priopćeno kako je ministar Dragan Mektić o problemima s migrantima razgovarao sa šefom odjela za vladavinu prava pri delegaciji Europske unije u BiH Richardom Woodom.
Wood je na stajalištu kako su vlasti BiH postupile ispravno smjestivši ilegalne migrante u Salakovac.
Mektić je pak iznio procjenu kako je slanje policijskih pojačanja na granicu sa Srbijom i Crnom Gorom dalo vidljive rezultate te kako je sada značajno smanjen broj ilegalnih migranata koji ulaze u BiH.
U slučaju potrebe na istočne granice BiH rasporedit će se dodatni broj policajaca, a iz Ministarstva sigurnosti traže da u tome pomogne i EU te predlažu i raspoređivanje pripadnika Frontexa na svoje granice.
sadašnja sitUacija ne slUti na dobro