Tjedan dana nakon što je američki predsjednik Barack Obama žestoko kritiziran zbog optužbi da je nacionalna sigurnosna agencija (NSA) prisluškivala njemačku kancelarku Angelu Merkel te da je i u Francuskoj i Italiji špijuniranje bilo masovno, glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney rekao je da s novim kapacitetima prikupljanja informacija priznaju da je potrebna dodatna suzdržanost u načinu prikupljanja podataka.
Carneyeva izjava, kao i ona savjetnice za nacionalnu sigurnost Susan Rice kako je potrebna odgovarajuća ravnoteža, pokazuju da se mogu očekivati promjene u razmjerima američkog elektronskog špijuniranja jer se do kraja godine očekuje završetak revizije aktivnosti NSA i drugih obavještajnih agencija na prikupljanju podataka, javlja Reuters.
Obama ima potpuno povjerenje u direktora NSA Keitha Alexandera i u druge dužnosnike NSA, ali potrebna je ravnoteža između potrebe o prikupljanju podataka i zaštite privatnosti ljudi, rekao je Carney.
- Naše povjerenje je narušeno, rekao je Nijemac Elmar Brok, predsjednik Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta, nakon susreta s američkim zastupnicima.
- Nije prihvatljivo da se kancelarku Merkel i druge dužnosnike prisluškuje deset godina, dodao je.