Povijesni humanitarni pothvat neponovljen u hrvatskom narodu, pobjeda dobra u ratu, humanitarna akcija koja je spasila Hrvate u Lašvanskoj dolini, konvoj koji je pomogao da se obrani život, čin savršene ljubavi za bližnjega, akcija koja je donijela novu nadu u opstanak Hrvata u srednjoj Bosni...
Sve su to opisi Bijelog puta za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu, najveće humanitarne akcije u povijesti Republike Hrvatske, u kojoj je u prosincu ratne 1993. konvojem od stotinjak kamiona dostavljena pomoć za 70.000 Hrvata u Lašvanskoj dolini, koji su mjesecima bili u potpunoj blokadi i okruženju višestruko nadmoćnije Armije BiH.
Suočeni s grozomornim planom bošnjačke vojske da ih pobije, protjera i otme njihove domove, iscrpljeni stalnom borbom, izloženi velikim patnjama i ratnim užasima, počeli su gubiti nadu da će uopće preživjeti. A onda obrat – iznenada spoznaju da im stiže pomoć, da nisu ni sami ni ostavljeni.
I preživjeli su i opstali u svom kraju. Iznova se pokazalo da je zajedništvo naroda jače od svih mogućih nedaća. No kakvo je stanje danas, 28 godina poslije? Jesu li tamošnji Hrvati još uvijek u svojim domovima koje su sačuvali uz goleme žrtve i stradanja?
Večernji list na 132 stranice rekonstruira akciju „Bijeli put“ koja je ujedinila cijeli hrvatski narod, donosi potresna svjedočanstva sudionika konvoja, sjećanja ljudi koji su čekali i dočekali pomoć, priču obitelji poginulog vozača Ante Vlaića, te analizira učinke toga velikog pothvata koji je, prema nekim mišljenjima, omogućio opstanak Hrvata u srednjoj Bosni itd.
Specijal Bijeli put potražite na dar uz Večernji u nedjelju 19. prosinca.
Jedan od sudionika Bijelog puta bio me moj profesor Slobodan Lang. Sijećam se njegovog predavanja tokom rata. Cijeli sat je pričao kako moramo poštivati svaki život. Kako moramo cijeniti svakog čovjeka. Pričao je iz srca i duše. Bio je divan.