Ostanite doma deset dana, izolirajte se, a onda slobodno “po starom”. Odnosno, “novom starom” – tako bi, otprilike, danas glasila preporuka epidemiologa pacijentu koji prijavi da osjeća blagu malaksalost, nema osjet okusa i mirisa, a tjelesna mu temperatura varira između 37,3 i 37,6 stupnjeva Celzijevih.
Ali ne i prije točno godinu dana. Potvrđen je 25. veljače nulti oboljeli od korone kod nas, a opisani simptomi priskrbili su mu dva tjedna u bolnici, a nakon toga još dva tjedna samoizolacije. Nije samo nulti pacijent tretiran ovako oprezno, mjesec dana bez kontakata bio je i njegov brat blizanac, koji mu se, nakon potvrđene zaraze, pridružio u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”.
VIDEO Godinu dana od prvog slučaja: Kako nam je korona promijenila života
Soba u kojoj su ondje braća boravila bila je pod videonadzorom 24 sata dnevno te zaključana, a blizanci bi sami mjerili temperaturu, otkucaje i razinu kisika u krvi pa s liječnicima komunicirali interfonom ili mobitelom. Hranu bi donosilo osoblje u zaštitnim odijelima, ali samo bi je ostavili i udaljili se, kako bi Vibor i Igor sigurno uzeli plastične tanjure i pribor, koji bi se, nakon korištenja, bacao.
Posebno pravilo vrijedilo je i za toalet. Prije nužde u školjku se ulijevalo određeno sredstvo, kako virus ne bi ušao u kanalizaciju.
Kad smo s braćom razgovarali prije točno godinu dana, opisali su nam i kako bi im se, bude li potrebno, u bolnicu dostavilo još odjeće.
– Mama će kupiti čistu odjeću i poslati je jer ne želi riskirati i iznositi našu robu iz kuće. To što kupe u trgovini najprije će oprati i dezinficirati i tek onda proslijediti nama – pojasnili su nam tad blizanci, koji su vrijeme u “Franu Mihaljeviću” kratili čitajući vijesti.
A imali su što tada i čitati. Iz sata u sat mijenjale su se vijesti o virusu o kojem se tada gotovo ništa nije znalo, osim da je stigao iz Wuhana i da je u Italiji izazvao alarmantnu situaciju. Sam premijer Andrej Plenković javnost je izvijestio da je nulti hrvatski pacijent boravio u Milanu, gdje je bio na utakmici Lige prvaka, kao i to da se “hvataju” te testiraju svi putnici koji su s njim bili u autobusu.
Nije se obraćao na izvanrednim presicama samo premijer, već je, odmah 26. veljače, Nacionalni stožer civilne zaštite svakodnevno uživo objavljivao broj zaraženih. Pratili su svi, tako, “najgori dan u Hrvatskoj”, petak, 13. ožujka, kad je najavljeno da od ponedjeljka nema nastave.
Sedam novozaraženih i 56 oboljelih stanje je kod nas tog 16. ožujka, a daljnje brojke tjeraju nadležne na još jedan korak. Do 19. ožujka 99 je pacijenata, od čega ih je deset novih i tada se zatvara sve. Nema kupnje traperica, odlaska na kavu, ručka u restoranu, sportskih i kulturnih događanja, nema preko granice, a potom ni u susjednu županiju.
Stiže i travanj, zna se već pomalo što je virus, kako djeluje, a bit će i cjepiva, kažu pa, ususret turističkoj sezoni, u svibnju slijedi otvaranje. A onda jesen. Studeni je počeo s više od 2000 novih pacijenata po danu, što je rezultiralo novim zatvaranjem ugostitelja 28. dana toga mjeseca, a u prosincu je srušen i rekord. Čak 4620 novozaraženih 10. u mjesecu i ukupno 24.851 zaražena osoba, nakon čega se situacija smiruje.
Kava za van smije se u kafićima kupiti od 15. veljače, a može se i u teretanu te kasino i kladionicu. Možda će se moći i na terase od 1. ožujka, o čemu se još vijeća, dok je, nakon zavrzlama s cjepivom, ovog tjedna počelo i prvo masovno procjepljivanje Hrvata.
svatko tko vam govori da je zdravlje važnije od ekonomije, laže vas! EKONOMIJA jest ŽIVOT i ZDRAVLJE! gdje nema zdrave ekonomije, tu je glad, siromaštvo, zabluda, neznanje, smrt! onda neka se oni prvo odreknu svih svojih prihoda i imetka! aha, malo morgen!