Tri pitanja postavili smo Zoranu Vakuli, glavnom meteorologu HRT-a.
Kad već mjesecima imamo toliko obilje kiše, koja i dalje ne staje, očekujete li pojeftinjenje struje?
Bilo bi dobro kada bi uz padanje kiše “padala” i cijena električne energije, ali bojim se da nije sve u kiši. Možda je nešto i u, očekivano, manjoj potrošnji električne energije (i zarade) tijekom prošlih mjeseci, zbog nedostatka vrućine u odnosu na mnoga donedavna ekstremno topla ljeta.
Je li i vama već dozlogrdila ova silna kišurina koja lijeva cijelo ljeto pretvorivši ga u jesen?
Naravno da jest. Ima li uopće kome nije?! Na žalost, ostvarile su se mnogobrojne prognoze, i kratkoročne, a i dugoročne koje su mjesecima bile prilično dosljedne u izračunima, za većinu Hrvatske, pozitivnog odstupanja od sezonskog prosjeka i srednje temperature zraka i ukupne količine oborine. No iznadprosječnost temperature bila je znatno manja od prošlih godina pa je dojam mnogih da je ljeto bilo hladno. Istodobno, njegova kišovitost je neprijeporna, i po količini kiše i po učestalosti.
Hoće li jesen i zima biti “normalni” ili među godišnjim dobima više ništa nije normalno?
Najprije definirajmo što je normalno. Ako je ono od prošlih 30 godina ili prošlih 10-ak, tada je to znatno različito, osobito kod temperature, nego za podjednako dugo razdoblje 60-ih godina 20. stoljeća. Svjedoci smo čestih vremenskih ekstrema kojekakve vrste. O kiši i poplavama govori se već tjednima, pa i mjesecima, a zaboravlja se da smo oko 11. lipnja u većini Hrvatske imali vruće dane, kao nikada prije u tom dijelu godine... Ekstrema će vrlo vjerojatno biti i u budućnosti. A i iznadprosječnosti. No nadam se da to sada neki neće tumačiti kao “dugu toplu zimu” i prigovarati mi za prognoze, kao za ovo ljeto.
>>Vakula: Stiže promjena vremena, obilna kiša i olujni vjetar
Pa isti nam je početkom ljeta najavljivao ekstremno vruće ljeto koje će se produžiti i na deveti i deseti mjesec (da nisam svojim očima i ušima sam to vidio i čuo možda bi mu ovdje i povjerovao)!