Bili smo dvije godine u vezi. Kao svaki mladi, zaljubljeni par, planirali smo zajedničku budućnost. Sve je savršeno funkcioniralo, a onda sam ostala trudna. Za mene nije bilo drugog rješenja i mogućnosti, nego da rodim. Međutim, on je doslovno nestao iz naših života i ostavio nas, priča 19-godišnjakinja iz jednog malog mjesta u Slavoniji, koja je privremeno utočište za sebe i svoju bebu pronašla u kući Obitelji svetog Josipa.
Nitko me nije tjerao...
S još četiri majke, koje se, unatoč brojnim pritiscima obitelji i društva, nisu željele odreći svoje nerođene djece, dijeli istu ili sličnu sudbinu.
– Rođen je 25. prosinca. Prekrasna je i jako dobra beba. Došla sam ovamo jer nisam željela biti svojim roditeljima na teret. Nitko me nije tjerao, ali htjela sam okrenuti novu životnu stranicu za sebe i svoje dijete. Vratit ću se jednog dana. Pronaći ću posao i smještaj, te pružiti svom djetetu dom kakav zaslužuje – suznih očiju otkriva svoje planove naša sugovornica. Miješaju se tuga, razočaranje, ali i odlučnost da uspije, u inat svima koji su željeli da se odrekne prekrasnog dječaka rođenog baš za Božić.
Tješi je što ipak nije ostala sama. S njom su u kući i druge mlade majke. Međusobno si pomažu i razmjenjuju iskustva. Svjesne da ovdje mogu biti samo do navršene godine života svog djeteta.
– I bivši dečko i ginekologinja nagovarali su me da pobacim. Tako nešto nije dolazilo u obzir. Čvrsto sam odlučila roditi, iako sam znala da će se moj život promijeniti iz temelja. U tom trenutku trebalo je razmišljati o stotinu problema, financijama, krovu nad glavom... Onda je sestra u jednoj televizijskoj emisiji doznala za kuću u Karlovcu. Kad sam prije dva tjedna na svijet donijela svoju djevojčicu, osjetila sam radost i ispunjenost – kaže 25-godišnja stanarka kuće Obitelji svetog Josipa. Poručuje svim djevojkama i ženama koje razmišljaju treba li zadržati dijete, neka pročitaju knjigu “Zašto plačeš, Mirjam?”.
Tajnica Udruge Betlehem Nevenka Šoštarić kaže da majke u razdoblju u kojem su u kući nastoje što bolje pripremiti za novi, samostalni život.
Pomoć u zapošljavanju
– Pravilo je da su tu do godine starosti djeteta, ali u iznimnim situacijama može se ostati i duže. Redovito organiziramo psihosocijalnu pomoć, koja je majkama i te kako potrebna. Provodimo također i tečajeve kuhanja. Surađujemo s mnogim ustanovama i institucijama. Pomažemo im i da pronađu posao. Nije uvijek jednostavno, ali se jako trudimo. Mi smo jedna velika obitelj. Kod nas je uvijek puno ljubavi i zajedništva. To se i osjeća svaki put kada dođete u našu kuću – rekla je tajnica Udruge Betlehem Nevenka Šoštarić.
Još jedna kuća
Obitelj svetog Josipa prva je hrvatska kuća za odbačene trudnice i samohrane majke, otvorena u Karlovcu potkraj 2009. godine. Karlovačkim pavlinima darovala ju je vlasnica koja živi u Americi i nema potomaka. Zbog velikih potreba i stalnih upita planiraju kupiti i urediti još jednu takvu kuću. No, tajnica Betlehema Nevenka Šoštarić kaže da je potrebno dosta novca, pa očekuju pomoć donatora.
Ne razumijem ove cure. Ako znaju da su u stalnoj vezi onda znaju i da koriste kontracepciju. Idu grlom u jagode i jadna ta djeca sa samo njima takovima. I pored oceva koji nisu bili spremni da budu roditelji. Hocu reci da treba koristiti glavu jos na prvom koraku. One to ocito nisu koristile, pa samim tim za mene i nisu heroji. A treba im naravno utociste jer djeca su totalno nevina dosla na ovaj svijet.