'Dozvola za otpad'

Birokracija Riječaninu uništila dvije tvrtke pa odlazi raditi u inozemstvo

Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Birokracija Riječaninu uništila dvije tvrtke pa odlazi raditi u inozemstvo
25.03.2014.
u 16:23
Zašto smo mi crna ovca, nije mi poznato - ogorčen je Riječanin Edi Filipović
Pogledaj originalni članak

Riječaninu Ediju Filipoviću birokracija je uništila dvije tvrtke, a za to je još morao i platiti. Zbog svega toga Filipović idućeg vikenda odlazi raditi u inozemstvo, piše Novi list.

Filipović je krenuo s malom obiteljskom tvrtkom SOMET d.o.o. Posao se širio, nabavljali su prve moderne CNC strojeve, uvodili CAD-CAM projektiranje i prvi u Hrvatskoj kupili licencu MasterCAM-a za 3-D modeliranje. Zbog obima posla uskoro se pojavila potreba za vlastitom ljevaonicom pa su 2002. godine kupili bivšu ljevaonicu Industroopreme u Rijeci koja je završila u stečaju. - Bez ikakvih problema, dobili smo dozvolu rada od Ureda za gospodarstvo za djelatnost "lijevanje metala",– dakle za isto ono što se u tom pogonu odvijalo još od stare Italije", priča Filipović.

- Ljevaonicu smo ustrojili kao zasebnu tvrtku, gdje je SOMET bio samo jedan od kupaca odljevaka. Tako smo tijekom 2002. i 2003. godine obnovili 70 godina staru ljevačku proizvodnju. Zaposlili smo 15-20 ljudi, sve prekaljenih iskusnih ljevača bivših ljevaonica – »Benčića«, Vulkana, Torpeda... - dodaje. U lipnju 2011. godine pogon je posjetila Inspekcija zaštite okoliša te su pitali za dozvolu za gospodarenje otpadom.

Filipović: Zašto smo mi crna ovca, nije mi poznato

Filipović kaže kako je tada prvi puta čuo za taj pojam i da takvu dozvolu nisu imali. Nakon nekoliko dana dobili su dopis Inspekcije zaštite okoliša s rješenjem da pod prijetnjom pečaćenja prostora i opreme moraju zaustaviti proizvodnju, sve dok ne ishode "dozvolu za gospodarenje otpadom". Kako se da iščitati iz rješenja, inspekcija smatra problematičnim to što se obavlja proces oporabe neopasnog otpada raznih metala – bronca, bakar, olovo, termičkim procesom na 1.100 °C u dvije peći, a da za istu djelatnost ne posjeduju pravovaljanu dozvolu.

Filipović postavlja pitanje; kako se onda obavlja taljenje metala u proizvodnom procesu ljevaonice? - S druge strane, uopće nema veze što nekoliko domaćih brodogradilišta ima ljevaonice deset puta veće od naše, što lijevaju metale a da ih itko traži "dozvole za gospodarenje otpadom". Zašto smo mi crna ovca, nije mi poznato - ogorčen je Filipović. Uz sve to Filipović je dobio i poziv na Prekršajni sud s tužbom teškom ukupno 500.000 kuna.

Cijeli članak možete pročitati OVDJE.

>> 'Prestajem s radom u Hrvatskoj, hvala Liniću na otvaranju očiju'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar Riesenschnauzer
Riesenschnauzer
19:11 25.03.2014.

Sad neka se javi onaj mamlaz s elektricnim autom sastavljenim od dijelova i neka malo brani birokraciju.

KA
kafka
19:07 25.03.2014.

"Birokracija Riječaninu uništila dvije tvrtke pa odlazi raditi u inozemstvo". . . . . . . . Što kaže naslov da birokracija odlazi u inozemstvo - super.

BU
Bulaba
19:53 25.03.2014.

Ova idiotarija od priče je već danima udarna vijest. Želi se progurati dojam da se radi o uspješnom i inteligentnom marljivom poduzetniku u raljama birokracije. Iako se zapravo radi o nesposobnom i nestručnom narcisoidnom kauboju koji nije u stanju ni pratiti ni razumjeti bilo što složenije od najjednostavnijih operacija, i još se ponositi samim sobom kako je on pametniji od drugih jer je otkrio nepobjedivi poslovni model pod nazivom "Ako nešto ne razumijem, za to me nije briga". Dovoljno je pročitati njegovu nepismenu "žalbu" koju je objavio na svojoj stranici, koja kao je je izišla iz neke američke serije o profiliranju kojekakvih "patologa". Da, halo...ako je nešto po zakonu OTPAD, onda se ne može bez ikakvih kriterija lijevati, taliti, valjati, kovati ili s tim raditi što ti padne na pamet. A gospodin poduzetnik je mogao nastaviti raditi na način da u svojoj "proizvodnji" ne koristi metalni otpad, nego standardiziranu sirovinu. No to mu se očito nije uklapalo u njegov poslovni model tipa gdje je valjda svu sirovinu nabavljao od cigana preko ograde.