EKSKLUZIVNO ZA VEČERNJI LIST

Bivši policajci imaju pravo demonstrirati

07.12.2006.
u 19:30
Pogledaj originalni članak

Ove nedjelje bivši policajci koje nisu certificirale Međunarodne policijske snage (IPTF) do 2003. godine demonstrirat će u Sarajevu zahtijevajući reviziju svojih predmeta. Podržavam njihovo pravo da demonstriraju, čak iako to rade ispred moga ureda. U principu sam podržavao njihov zahtjev za reviziju i prije nego što sam postao visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU-a. Od preuzimanja funkcije u veljači radio sam na tome predmetu i zalagao se u njihovo ime za rješenje toga pitanja u međunarodnim forumima.

IPTF je djelovao u dužem vremenskom razdoblju i napravio je dobar posao. Nitko tko je bio u Bosni i Hercegovini u tijeku i neposredno nakon završetka rata neće negirati činjenicu da su integritet i efikasnost policijskih snaga bili ozbiljno ugroženi uslijed političkog uplitanja, etničkih podjela i rasprostranjene korupcije. Bilo je nužno uhvatiti se ukoštac s tom situacijom, i napraviti to vrlo rezolutno. U skladu s mandatom Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini IPTF je imao zadatak ispitati dosjee i podobnost svakog pojedinačnog policajca te certificirati one policajce za čije je ponašanje i kvalifikacije utvrđeno da i dalje zavrjeđuju povjerenje javnosti.

Nitko ne osporava činjenicu da je taj zadatak bio nužan niti bilo tko smatra da je proces koji je provodio IPTF proveden bez pogrešaka. Taj proces bio je poduzet pod teškim okolnostima, a vrlo često nije bilo odgovarajuće suradnje policijskih organa i samih policijskih službenika.

Bez obzira na te okolnosti, IPTF je uspio identificirati velik broj pojedinaca koji nisu bili podobni da rade u agencijama za provođenje zakona Bosne i Hercegovine. Djelujući na takav način IPTF je uspio unaprijediti kredibilitet policije na cijelom području zemlje i povećati njezin kapacitet za ispunjavanje povjerenih zadataka. U ovom trenutku ne postavlja se pitanje je li proces koji je provodio IPTF bio legitiman jer jest bio legitiman. Postavlja se pitanje trebaju li pojedinci kojima je IPTF uskratio certifikaciju imati mogućnost da njihove predmete razmotre Ujedinjeni narodi. Smatram, i uvijek sam smatrao, da bi Ujedinjeni narodi trebali ozbiljno razmotriti uspostavu jednog takvog mehanizma za reviziju.

Nažalost, moje stajalište o tome pitanju nije odlučujuće. Ni Ured Visokog predstavnika niti Policijska misija EU ne mogu osigurati proces revizije za decertificirane pojedince. Mi nemamo odgovornost za IPTF i njegovo naslijeđe. Tu odgovornost imaju Ujedinjeni narodi i stoga su Ujedinjeni narodi ti koji trebaju djelovati. U travnju ove godine, prilikom moga prvog brifinga Savjetu sigurnosti UN-a kao visoki predstavnik, govorio sam o predmetu decertificiranih policajaca i pozvao Savjet sigurnosti da pozitivno odgovori na pozive za uspostavljanjem mehanizma za reviziju. Tijekom ljeta uputio sam i članove svoga osoblja u New York da o tome pitanju detaljno razgovaraju sa službenicima UN-a. Početkom studenoga ponovo sam u svome detaljnom izlaganju skrenuo pažnju Savjeta sigurnosti na to pitanje.

Certifikacija policijskih službenika u Bosni i Hercegovini nešto je što se moralo napraviti, i to energično i što je brže moguće. Ljudi u Bosni i Hercegovini imali su stvarnu korist od toga procesa. Međutim, to ne znači da Ujedinjeni narodi ne bi trebali razmotriti uspostavu procesa za reviziju nekih od tih predmeta. Još se nadam da će Ujedinjeni narodi djelovati i razmotriti uspostavu mehanizma za reviziju koji će biti pravedan. S obzirom na to da će nedjeljne demostracije biti održane na Dan ljudskih prava UN-a, to može biti idealna prilika za Ujedinjene narode da riješe to pitanje.

Pogledajte na vecernji.hr