ODJECI Slabašni učinci obračuna s mitom i korupcijom

Bjelovar: Svi sve znaju, ali tek rijetki prijavljuju

16.03.2009.
u 16:18
Pogledaj originalni članak

Sudeći po izjavama sugovornika, nedavno pokrenuta kampanja “Korupcija - to nisam ja” u koju je “ulupano” 2,36 milijuna proračunskih kuna, Bjelovarčane baš i nije previše impresionirala.

Konkretni primjeri
Na upit - znaju li za konkretne primjere, bez okolišanja otkrivaju pikanterije iz neposrednog okruženja, no o tomu, kažu, ne bi govorili ni pred policijom niti bi se javljali na otvorenu internetsku stranicu.

- Gdje god se makneš i kakav god posao pokušaš pokrenuti, moraš računati na vađenje eura, ili protuusluge. Radim u tvrtki koja je dobavljač raznih roba za privatne i državne firme. Nema nikoga ni spomena vrijednog, tko neće upitati: - Ima li što za mene? I tu ne prolazi ni povoljnija cijena, niti uvjeti, već samo tko više “ubode” i podmaže voditelja nabave - otkriva nam sugovornik želeći ostati anoniman.

Kako su Bjelovarčani, čini se, posve oguglali, a nesvjesno i sami uvučeni u gustu mrežu mita i korupcije, potvrđuju i mršave policijske statistike. Upitani, primaju li dojave građana, kao odgovor nam je ponuđena šaljiva primjedba - dakako, eno ih, svi stoje u redu. Službeno, lani je zabilježeno sedam takvih kaznenih djela iz područja zloporabe položaja i ovlasti. Prijavljene su tri osobe, odgovorne za materijalnu štetu od 28,9 milijuna kuna.

A kako se korupcija uvukla u svaku društvenu poru, potvrđuje slučaj daruvarske tvrtke, o čemu je policija doznala nakon anonimne prijave. Pravni je zastupnik, naime, uspio na tamošnjem općinskom sudu u vlasništvo tvrtke upisati čak 13 stanova u vrijednosti od 2,3 milijuna kuna, no ti stanovi nisu ušli u temeljni kapital tvrtke, već u ruke njezina vlasnika.

Mršave statistike
No, kako je nekolicina prijavljenih slučaja doista rezultat građanske neosjetljivosti, potvrđuju još tanje statistike na bjelovarskom Općinskom sudu, gdje su lani i ove godine procesuirana tek dva kaznena djela iznude, što se svrstava u područje korupcije. Razlozi svojevrsnog autizma javnosti mogli bi se svesti pod zajednički nazivnik izjave jednog Bjelovarčanina koji nas je podsjetio na lanjski slučaj poduzetnika Dinka Klasana koji je USKOK-u dojavio slučaj korupcije. Što se s time dogodilo, potvrđuje Klasanovo odbijanje bilo kakva komentara.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr