Već dugo među austrijskim Hrvatima nije bilo tako dobro raspoloženje kao u utorak navečer u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beču, gdje su bjelovarski kulturni i javni djelatnici izuzetno profesionalno i privlačno predstavili nagradu “Željko Sabol”, posvećenu velikanu hrvatske književnosti, inače rođenom Bjelovarčaninu. Sve nazočne uvodno je pozdravila Ivana Blažeković, koja je sjajno vodila kroz program.
Predstavljanje je započelo glazbenim programom pod nazivom “Prijatelji stari, gdje ste’” i istoimenom pjesmom koju originalno izvodi Tereza Kesovija, a za koju je tekst napisao Željko Sabol, u izvedbi vrhunskih bjelovarskih glazbenika. Riječ je o Nagradi za promicanje književnog stvaralaštva i poetskog izričaja na hrvatskom jeziku, te poticanje razvoja autora i njihovih djela. Ali ne samo u Hrvatskoj, nego i izvan nje, u izvandomovinstvu. Dakle, širom svijeta, gdje god žive Hrvati.
“Nagradu je ustanovio Grad Bjelovar u čast svom svestranom sugrađaninu Željku Sabolu, književniku, tekstopiscu, slikaru, povjesničaru umjetnosti i leksikografu, a Narodna knjižnica “Petar Preradović”, organizator je i provoditelj Nagrade za književnost”, rekla je Vjeruška Štivić, ravnateljica bjelovarske Narodne knjižnice “Petar Preradović” pojasnivši: “Nagrada za književnost u kategoriji za najbolju zbirku pjesama na hrvatskom jeziku dodjeljuje se svake druge godine, počevši od 2024. godine”.
Štivić je pozvala sve bečke i ostale austrijske Hrvate koji pišu pjesme i prozu da svoje uratke pošalju u Bjelovar. Pozivu se je pridružio i Milan Bešlić, predsjednik Odbora za dodjelu nagrade “Željko Sabol”, inače poznati pjesnik, esejist, likovni i književni kritičar. Istaknuvši posebno značaj pisane riječi i hrvatskog jezika, Bešlić je vrlo zanimljivo i kompetentno govorio o književnom i likovnom stvaralačkom opusu Željka Sabola.
“Nagrada će sigurno biti poticajna mladim pjesnicima. Obuhvaća i likovno područje. Nije namijenjena samo likovnim umjetnicima, slikarima, kiparima itd. nego i povjesničarima umjetnosti i autorima raznih publikacija o likovnoj umjetnosti”, pojasnio je Bešlić pozvavši sve zainteresirane u Austriji na slanje svojih književnih i likovnih radova u Bjelovar.
Vezano uz stvaralaštvo Željka Sabola istakao je kako je u kulturi grada Bjelovara, unatoč tome što je živio u Zagrebu, ostavio dubok trag. Između ostalog i kao autor brojnih pjesama i šansona koje su izvodili i još uvijek izvode poznati hrvatski glazbenici.
A upravo neke od tih Sabolovih najpoznatijih uglazbljenih pjesama imali su prigodu čuti, u fantastičnoj izvedbi bjelovarskih vrhunskih glazbenika, koji doista mogu nastupiti svuda po Europi i svijetu, i svi okupljeni Hrvati u hrvatskom Veleposlanstvu u Beču.
Na kraju se je svim nazočnima obratio i veleposlanik Republike Hrvatske u Austriji Daniel Glunčić, koji je izrazio oduševljenje ustanovljenjem nagrade “Željko Sabol” istaknuvši kako će njome Grad Bjelovar “još uže povezati domovinsku i iseljenu Hrvatsku”.
“U ovo globalno vrijeme, upravo je vizualizacija ono što nam je toliko potrebno u našem zajedništvu”, rekao je hrvatski veleposlanik. Dodao je kako je počašćen dolaskom Bjelovarčana u Beč, posebno pozdravivši u njihovim redovima i nazočnu predsjednicu Kulturnog vijeća Grada Bjelovara Đurđu Adlešič.
Glunčić je također zahvalio nazočnim članovima svog tima, opunomoćenom ministru Silviu Kusu, prvoj tajnici Andrei Šelendić i naravno referentici za kulturu i obrazovanje Katarini Dorkin Križ koja je s Bjelovarčanima pripremala to predstavljanje - na uspješnoj suradnji.
Ono što se mora još jednom istaći je da je glazbeni program “Prijatelji stari, gdje ste” oduševio Bečane, koji su burnim aplauzom i učestalim povicima “bravo” nagradili vrhunske bjelovarske umjetnike za “glazbenu poslasticu”, koju su im upriličili.
>>> GALERIJA Ovo su ljudi koji su izabrani za zastupnike u Hrvatskom saboru