Europski parlament pripremio je rezoluciju o Vojislavu Šešelju u kojoj oštro osuđuje njegov govor mržnje i poziva vlasti Srbije neka se odlučno ograde od njegovih izjava.
Osudili govor mržnje
- EP najoštrije osuđuje govor mržnje Vojislava Šešelja i uvrede žrtava rata na području bivše Jugoslavije, uključujući i njegovu sramotnu izjava na dan sjećanja za žrtve Vukovara - piše u radnoj verziji dokumenta u koju je Tanjug imao uvida. EP će, kako stoji u radnoj verziji, od Vlade Srbije tražiti da se distancira od izjava vođe radikala, "u kojima on poziva na prekrajanje granica na Balkanu i pogrdno govori o drugim narodima i njihovim predstavnicima".
O konačnom tekstu rezolucije kojeg su inicirali hrvatski zastupnici, Europski parlament će raspravljati u četvrtak kada će je i usvojiti.
Blokiranje pregovora
O provokacijama ratnog zločinca Vojislava Šešelja nakon puštanja na slobodu govorili su danas europarlamentarci HDZ-ov Andrej Plenković i SDP-ov Tonino Picula te ministar pravosuđa Orsat Miljenić u emisiji Pressing Dubravka Merlića na televiziji N1.
- Ovu inicijativu smo pokrenuli da se Srbija očituje o tome. Srbija ovakvo ponašanje ne smije tolerirati - kazao je Plenković dok je Picula istaknuo kako "treba pogledati evolucijsko stablo srpske politike koja ima i Šešeljeve grane." Obojica su se složila da je hrvatska diplomacija reagirala preblago na slučaj dok je Miljenić upozorio kako ''Srbiji mora biti jasno da je to test koji mora položiti".
- Blokirat ćemo srpske pregovore s EU, ako ne procesuiraju ratne zločine - poručio je Miljenić.
- Šešljelj je sporan i s kazneno-pravnog aspekta. Radi se o govoru mržnje, nijekanju genocida i veličanju četništva - pojasnio je ministar pravosuđa i dodao: ''Šešelj je povod, ali Srbija se mora suočiti s pitanjem ratnih zločina. A drugo pitanje koje mora rješiti je odnos prema četništvu. Ako je to kazneno djelo u Hrvatskoj, mora biti i u Srbiji''.
Na pitanje voditelja je li riječ o smišljenom potezu s ciljem destabilizacije Srbije i regije ili je u pitanju obični šlamperaj Haškog suda, Picula je kazao da se radi o šlamperaju.
- Ovaj potez pokazuje slabašnost suda, a to će se vidjeti u prosincu kada će o radu Haškog suda raspravljati i Vijeće sigurnosti UN-a - rekao je Picula.
"Hrvatska si ne može dopustiti da uđe u dijalog sa Šešeljem"
O temi Vojislava Šešelja se pričalo i u HRT-ovoj emisiji Otvoreno. HDZ-ov saborski zastupnik Gordan Jandroković rekao je da su zastupnici u Saboru velikim dijelom usuglasili tekst rezolucije o Šešelju. - Važno je da smo osudili odluku suda u tom tekstu. U tekstu piše da očekujemo da Šešelj bude vraćen u zatvor - kazao je Jandroković.
Pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova Željko Kuprešak je kazao da je Hrvatska na puštanje Šešelja brzo i ozbiljno reagirala. - Hrvatska si ne može dopustiti da uđe u dijalog sa Šešeljem. Vodimo dijalog sa institucijama koje odlučuju o Šešeljevom boravku na slobodi i povratku u zatvor - kazao je pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova Željko Kuprešak te dodao da je Hrvatska "Vijeću sigurnosti uputili pismo i ono će raspravljati o radu Haaškog suda 10. prosinca u New Yorku".
"Nije opasan Šešelj, nego vlast u Srbiji"
Plenković je, također, kritizirao politiku ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić i njezinu izjavu u kojoj je izrazila sućut srpskoj vlasti zbog puštanja Šešelja. - Nije opasan Šešelj, nego vlast u Srbiji koja se ne odriče ideologije koju on propagira - rekao je Gordan Jandroković i podsjetio da su trenutni nosioci najviših funkcija u Srbiji ranije bili najbliži Šešeljevi suradnici.
- Neće biti dodatnih uvjeta za Srbiju. Ali kriteriji se neće spuštati u pregovorima. Mi imamo jasne stavove prema Srbiji što ćemo tražiti od njih u pregovorima s Europskom unijom - rekao je Kuprešak.
>>'Mi želimo odmah reagirati na Šešelja, Josipovićeva akcija je sporovoznija'
Dok su Josipović i Pusićka na položajima Srbija može nekažnjeno činiti što joj je volja.