parada na granici

Bodljikavom žicom okovali Schengen – je li to Europa?

Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
20.09.2015., Beli Manastir - Dolazak izbjeglica autobusom do granicnog prijelaza Beremed kod mjesta Baranjsko Petrovo selo. Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
izbjeglice, srbija, mađarska
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
izbjeglice, srbija, mađarska
Foto: Marko Mrkonjic/PIXSELL
izbjeglice, srbija, mađarska
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
izbjeglice, mađarska, srbija
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
izbjeglice, mađarska, srbija
22.09.2015.
u 19:05
Orban se nije dao smesti, ograde se grade i dalje, pa k svemu još i upozorava da i susjedni narodi misle o izbjeglicama isto što i Mađari.
Pogledaj originalni članak

Mađarska 2015. podsjeća na Srbiju 1991., sad u Mađarskoj prevladava agresivnost i nacionalizam, a vrlo su rijetki oni koji bi se protivili glavnoj političkoj liniji, suzavcu za izbjeglice, bodljikavoj žici i čeličnim vratima, zidovima prema Srbiji, Hrvatskoj, Rumunjskoj. Doduše, mađarski premijer Viktor Orban zapravo, čim se stvar zaoštri, čini isto što i Hrvatska, prima i propušta izbjeglice dalje na zapad, kako je to komentirala i šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić.

Mitovi i stara slava

Pa je sav dekor na mađarskim granicama možda samo dio predstave, kaže politolog Tihomir Cipek, samo kulisa za show u kojem se pokazuje snaga vojske, neumoljivost policije, moć države koju neki Mađari vide daleko izvan priznatih granica, duboko na jugu, na Jaka Mađarska obuhvaća Hrvatsko primorje, prostirući se kroz Vojvodinu do Beograda. Inozemni mediji već analiziraju šovinizam i ksenofobiju istočne Europe, od koga ne pate samo desne vlade na tom području, kao što je to mađarska, nego i lijeve, kao u Slovačkoj.

– Duga je to sjena višedesetljetne komunističke diktature, zatvorenosti tih zemalja čiji se stanovnici sad prvi put moraju susresti s drugima – kaže Cipek. K tome, zapravo sve te zemlje pate od manjka stanovništva, pa prema jednoj analizi The Economista, gotovo 60 posto mađarskih poduzeća ove godine nije moglo naći tražene profile zanimanja. Mađarska s tim ima više problema nego Njemačka, samo što su Nijemci već naučili živjeti s drugima, jer već dugo zemlju dijele s imigrantima različitih nacija, vjera i boje kože. Iza Mađarske i Njemačke slijede Poljska, Švedska, Francuska, Slovačka, Češka. Slovačka bi mogla preko noći svoj kompjutorski sektor povećati za 10 tisuća zaposlenika kad bi ih mogli naći. Poljska ima problema s brigom o starijima jer nema dovoljno njegovatelja. U Mađarskoj nedostaje i inženjera, koji odlaze za 150 posto boljom plaćom u Njemačku. No, dok njemački direktori hrle u prihvatne centre za izbjeglice, a i kancelarka Angela Merkel poziva poslodavce da zapošljavaju pridošlice, Mađarsku i dalje trese povijesna megalomanija, snovi i mitovi o narodu koji je iznad drugih, mitu koji možda ima korijene i u jezičnoj izdvojenosti i okruženosti Slavenima i Germanima.

– U Mađarskom muzeju u Budimpešti taj je osjećaj mađarske superiornosti jako vidljiv – kaže Cipek, dodajući kako Orban mora postupati rigidno kako ne bi porasla krila njegovom glavnom protivniku, stranci Jobbik. Kako su stvari između vladajućeg Orbanova Fidesza i fašističkog Jobbika podijeljene u Mađarskoj? Tako što Orban govori, a Jobbik provodi, bar kad je riječ o progonu Roma u zemlji koja je već 11 godina članica Europske unije. Jobbik ima i svoju vojsku, Mađarsku gardu, koja u uniformama maršira romskim selima, vičući: "Prljavi Cigani, ubit ćemo vas", pa sve to prati pucanjem, a policija ih tjera tek kad svoj posao obave, a Romi shvate poruku i zatraže azil na zapadu. Dok desničarski radikali divljaju, što radi premijer? – Nedopustivo je napadati Rome, ali i oni se moraju integrirati – reagirao je na takve napade Orban, a početkom rujna stranim diplomatima u Mađarskoj požalio se što, eto, Mađari moraju živjeti s Romima. – U Mađarskoj smo naslijedili situaciju da živimo s nekoliko stotina tisuća Roma. Mi moramo s tim živjeti, ali ni od koga ništa ne tražimo – rekao je Orban. Izbjeglički val bio je prava prilika da se širi strah od stranaca, od ljudi druge vjere, koji bi htjeli preplaviti Europu, a europski su lideri Mađarsku zbog ograda i policije kritizirali.

Promijenio zemlju

Orban se nije dao smesti, ograde se grade i dalje, pa k svemu još i upozorava da i susjedni narodi misle o izbjeglicama isto što i Mađari. Kako bilo, Orban se, dižući ogradu prema istoku, pomalo sam ograđuje od zapada, nakon što je već nizom mjera, suzbijanjem medijskih sloboda već promijenio zemlju tako da se protivnici zapravo i ne mogu čuti.

>> Ostojić: Otvorit ćemo granicu sa Srbijom tek kad prestanu usmjerivati izbjeglice samo u Hrvatsku

>> Grabar-Kitarović: Kada sam govorila o uporabi vojske, nitko nije mislio na uporabu oružane sile

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 37

Avatar Festival menstruacije
Festival menstruacije
19:49 22.09.2015.

Joj, Silvana, Silvana, mala austrijska plaćenice. I što kažeš, Slovačka će pokrenuti svoj informatički sektor s 10 tisuća Afganistanaca od kojih je 70% nepismeno, a 99% ne zna ni jedan strani jezik, dok su kompjuter vidjeli prvi put kad su ih popisivali u centru za azilante? A u Mađarskoj fali inženjera, pa će zaposliti Malijce kojih je 80% nepismeno?

NA
Nadalinaaa
19:45 22.09.2015.

Ovo je vrlo podlo i pristrano napadanje Mađarske i njihovog predsjednika. Čim Orban ne pleše po svirci globalističke hunte, odmah je fašist. Takvog etiketiranja i denunciranja smo se nuživali pod komunističkim totalitarnim režimom. Sada nam novi globalistički totatalitarizam opet ne da misliti drugačije od vladajućeg režima. Ali, Silvana Perica s velikom lakoćom služi novim, kao što je služila i starim gazdama.

Avatar Festival menstruacije
Festival menstruacije
19:42 22.09.2015.

Stvarno sramota da jedna država kontrolira svoje granice. Ma tko je to još vidio. Pa pogledajte naše gnijezdo orlova, ni granice, ni kontrole, ni nadzora, ni ničega.