Devastacija

Bogati poduzetnici uz Muru izgradili ilegalne katnice

Foto: 'Vjeran Zganec-Rogulja/Vecernji l'
Bogati poduzetnici uz Muru izgradili ilegalne katnice
29.07.2010.
u 17:25
- Neki se načelnici općina uz rijeku Muru boje sukobljavati s "ilegalcima" zbog mogućeg gubitka glasova na izborima - kažu mještani 
Pogledaj originalni članak

- Za razliku od bagerista koji ilegalno vade mineralne sirovine iako znaju da je to kazneno djelo, velik broj vlasnika ilegalnih objekata, od drvenih i metalnih straćara do zidanih dvokatnica, i ne shvaća da je njihov objekt izgrađen bespravno, protivno zakonima i pravilima! Broj objekata uz Muru nezaustavljivo raste - upozorava Siniša Golub, ravnatelj Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Međimurske županije.

- Mnogi se čude, pa čak i organizirano iz protesta pitaju načelnike svojih općina "kaj bi ti nadzorniki šteli?"  Nadzornicima prirode na terenu prijeti se, no, srećom, još nije bilo fizičkog nasrtaja - kaže Golub.

Nadzorna služba za zaštićene prirodne vrijednosti počela je raditi u travnju, a u tri mjeseca uklonili su dva bagera sa zaštićenog područja, između M. Središća i Peklenice. Na red je došla i kontrola ilegalne gradnje u zaštićenom krajobrazu Mure.

- Nadzornici su na svaki objekt unutar zaštićenog područja stavili obavijest vlasniku da u roku od 15 dana dostavi dokumentaciju vezanu uz gradnju svojeg objekta izvan građevinske zone - upozorava Golub i poziva lovce, ribiče, ali i načelnike i gradonačelnike da pomognu stati na kraj ilegalnoj gradnji uz Muru.

- Među ilegalnim graditeljima su i imućniji, ugledniji građani, a pokraj nekih građevina su i šljunčare iz kojih se vadio šljunak. No ne bih o imenima - rekao je Siniša Golub. Kaže da je kvadratura ilegalnih zgrada od nekoliko kvadrata, u kojima pčelari čuvaju alat, do pravih kuća od 100 i više kvadrata. Prema nekim podacima, uz Muru je više od 300 ilegalno sagrađenih zgrada. Ilegalna gradnja zahvatila je sve općine uz Muru i grad M. Središće. Ima ih u Sv. Martinu, Podturnu, Dekanovcu, Domašincu, Sv. Mariji, D. Dubravi i Kotoribi. Nadzornici će do rujna još jednom obići sve općine i "vlasnicima" na objekte staviti obavijesti da dostave dokumenta o građevinama ako ih imaju (a nemaju, jer ondje nije predviđena gradnja).  - Neki se načelnici općina uz rijeku Muru boje sukobljavati s "ilegalcima" zbog mogućeg gubitka glasova na izborima - kažu mještani koji su za poštivanje zakona.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DA
darko9
14:19 30.07.2010.

odmah srušiti i kaznu naplatiti a ne slati obavjesti

PO
pokraden91
22:52 09.09.2010.

Sve je po zakonu, za izgrađeni objekt nema lokacijske i građevinske dozvole, idemo rušiti. U redu, mislim da se nitko normalan ne bi trebao čuditi reakciji pravne države ,ALI opet se vidi da ta \"PRAVNA\" država primjenu propisa provodi samo po nečjem političkom, poslovnom ili tko zna kakvom i čijem interesu. U gradu KUTINA postoji zgrada koja je izgrađena nasilno na tuđem zemljištu i bez ikakvih dozvola a \"PRAVNA\" država i njeni organi nisu zaštitili vlasnike zemljišta nego bespravnog i nasilnog graditelja. Stanovi iz zgrade su 1995 prodani (dijelom MUP-u i MORH-u \"zanimljivo\") . Pored toga što je zabrana gradnje izdana 1991 godine do današnjeg dana MZOPU nije dovršilo postupak za rušenje bespravno sagrađenog objekta. Citiram pravnika iz poduzeća TEHNIKA d.d. «štitili smo svoju investiciju». Da li je problem možda što se radi o poduzeću TEHNIKA d.d. iz Zagreba koje koristeći sporost \"PRAVNE\" države ili veza u istoj vrši pritisak na vlasnike u cilju legalizacije bespravne i nasilne gradnje . Nitko u ovoj priči ne gleda koliko je TEHNIKA d.d. zaradila prodajom nezakonito izgrađenih stanova , te što taj novac do današnjeg dana okreče. Volio bih da MZOPU i u ovom slučaju pokaže tako urgentno ponašanje kao i u ovom slučaju.