Bolivijski parlament prihvatio je prijedlog zakona prema kojemu se spušta minimalna dobna granica za zapošljavanje tako da će djeca u ovoj južnoameričkoj državi moći početi raditi već s deset godina. Očekuje se da će, kao u Dickensovim romanima, dječji rad najviše iskorištavati farmeri, vlasnici rudnika za najteže i najprljavije poslove, naravno, uz minimalnu dnevnicu i bez ikakvih davanja za zdravstveno ili mirovinsko osiguranje. Zastupnici u bolivijskom parlamentu tu ne vide ništa sporno, dapače, smatraju kako će ova mjera pomoći u iskorjenjivanju ekstremnog siromaštva u zemlji.
– Ovo je samo privremena mjera. Ekstremno siromaštvo jedan je od glavnih, ali ne i glavni uzrok dječjeg rada. Kada se standard u zemlji poveća, tada ćemo ukinuti i dječji rad. Vjerujem kako će to biti moguće oko 2020. godine – kaže bolivijski parlamentarac Javier Zavaleta. Njegov kolega iz parlamentarnih klupa tvrdi kako nitko djecu ne sili na rad, već je to njihov izbor.
– Novi zakon dopušta djeci da počnu raditi za druge sa 12 godina starosti, dok sa 10 godina mogu raditi za sebe i na taj način razvijati poduzetnički duh – tvrdi senator Adolfo Mendoza.
Naravno, udruge za zaštitu prava djece nisu baš uvjerene u ove tvrdnje parlamentaraca te ih pozivaju da ponište zakon.
– Siromašne obitelji često šalju djecu na rad iz očaja, a ova djeca napuštaju školu i vrlo će vjerojatno doživotno ostati na slabo plaćenim i teškim poslovima. Bolivijska vlada treba ulagati u programe koji sprečavaju dječji rad, a ne da ga potiču – kaže Jo Becker, direktor sektora za zaštitu prava djece organizacije Human Rights Watch. Zakon još uvijek nije stupio na snagu, no prošao je punu proceduru u parlamentu i poslan je na potpis predsjedniku Evu Moralesu. Kada ga on jednom potpiše, potrebno je samo nekoliko dana da stupi na snagu, a Bolivija se, po razini zaštite dječjih prava, spušta na istu razinu na kojoj je Europa bila u 19. stoljeća.
>> Predsjednik Bolivije Evo Morales (54) potpisao ugovor s prvoligašem!
Pa i dosada su djeca radila godinama pa nitko ništa nije poduzeo čemu uopće čuđenje ? Djeca u Afrci kopaju u rudnicima rudu iz koji je rade čipovi za kompjutere mobitele i tako dalje. Pa svi puta kada kupite mobitel financirate ropstvo i nikom ništa. O tome sve ima napisano i snimljeno na internetu pa si pogledajte.