raspad sustava

Bolnice više nemaju kapacitete ni za teže oboljele: 'Brinem o suprugu kod kuće, borimo se'

Foto: Damir Spehar/PIXSELL
U Opću bolnicu Bjelovar dopremljeni novi respiratori i kreveti
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Na 12 lokacija u Zagrebu započelo testiranje na COVID-19 brzim testovima
Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
U Opću bolnicu Varaždin stigli novi kreveti za Covid-19 pacijente
24.11.2020.
u 18:57
Naime, liječnici sve više oboljelih ostavljaju da se liječe kod kuće, a u bolnicama završavaju kad liječnici procijene da im je potrebna profesionalna pomoć.
Pogledaj originalni članak

U posljednja 24 sata zabilježena su 2323 nova slučaja zaraze pa je tako u Hrvatskoj danas ukupno 19161 oboljelih. Među njima su 2093 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 244 pacijenta, a preminulo je 47 osoba.

Naime, na početku epidemije u bolnice su bili hospitalizirani svi zaraženi, čak i oni s jedva primjetnim simptomima. Ipak, danas to nije slučaj. 

- Ja sam i sama liječnica, brinem se kod kuće o suprugu, no uvjerena sam da mu je mjesto u bolnici. On već 12 dana ima temperaturu, zadnjih nekoliko dana ona je oko 40 stupnjeva, dijagnosticirana mu je obostrana upala pluća, a razina kisika je ispod normalne, mjerimo je stalno pulsnim oksimetrom koji se kupi u ljekarni. Nema uopće apetita, u krevetu je, bez imalo snage, samo uzima juhe i ostale tekućine, borimo se - ispričala je supruga Zagrepčanina za 24sata

Pulmolog KBC-a Rebro, dr. Saša Srića, koji trenutačno radi u KB-u Dubrava, ističe kako bi svi takvi slučajevi vjerojatno bili u bolnici da pritisak na zdravstveni sustav nije velik. 

- Svaka povišena temperatura koja ne popušta unatoč lijekovima, a traje dulje od pet dana, i uz koju su prisutni često i respiratorni simptomi poput kašlja ili kratkoće daha, traže hitnu pomoć. Najčešće se radi o obostranoj upali pluća. Pacijenti dobrog općeg stanja, uz odgovarajuću zasićenost kisikom u krvi, bit će otpušteni na kućnu njegu, a oni kojima je potrebna terapija kisikom, ili respirator, bit će hospitalizirani - napominje Srića. 

Naime, liječnici sve više oboljelih ostavljaju da se liječe kod kuće, a u bolnicama završavaju kad liječnici procijene da im je potrebna profesionalna pomoć. 

VIDEO: U Zagrebu su krenula brza i besplatna testiranja na koronavirus

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

DU
Deleted user
21:41 24.11.2020.

Kakav je to zdrastveno sustav jedne zemlje koji nije sposoban ljeciti 2000 bolesnika.mislim da danas nikome nije jasno kako smo dobili rat ,jer s ovima danasnjim panicarima,katastroficarima bili bi okupirani za dva dana.bolnica u Vukovaru je tri mjesecu u ratu, okruženju,bez dovoljno opreme,lijekova,osoblja se brinula o tisućama najtežih ranjenika ,bolesnika,djece .

WE
weAreCro
21:14 24.11.2020.

Ajmo ide novo zatvaranje svega, a onda svi na koljena dok ne pocnete moliti za vakcinu. Gdje su sada svi oni koji su vrijedali i nazivali teoretičarima zavjere one koji su jos u 3mj tocno u detalj ispricali kako ce se ova situacija razvijati i koji je cilj ove plandemije. Svaka im cast na globalnoj sinkronizaciji uvođenja represije i zdravstvene diktature. Da se razumijemo nitko ne porice postojanje virusa ali narod umjesto da se digne i trazi istinu o virusu, radije ce pognuti glavu i pruziti ruku za cijepljenje. Nitko se ne pita tko je proizveo virus i pustio ga da hara zemljom ocito s nekakvim ciljem. Ili ste skloni vjerovat da je netko pojeo juhu od sismisa?

DU
Deleted user
21:37 24.11.2020.

Savjetnici koji su savjetovali Stožer i Vladu su ili pogriješili ili su imali skrivene namjere. Kako god, narod je nadrapao, a vidimo da je i zdravstvo zaduženo za covid bolesnike u kolapsu. Mislim, kako će firme i obrti bilo veliki, a pogotovo mali na ovakav način raditi i privređivati? Jedan radnik može u ovoj zbrci biti i više puta u samoizolaciji, a da ga virus nije čak ni taknuo. Ako firma ima par radnika, kako će tako dalje?