FRANJO KOMARICA, banjalučki biskup koji se već godinama bori za povratak prognanih katolika

Borac za ugrožene i obespravljene

Foto: import
Borac za ugrožene i obespravljene
23.01.2006.
u 18:42
Pogledaj originalni članak

Otkad je 1989. preuzeo upravu Banjalučke biskupije, biskup Franjo Komarica uglavnom se suočava s progonom katolika. Tijekom cijelog rata najveći dio njegove biskupije bio je pod kontrolom srpskih vojnih snaga izložen sustavnom uništenju i etničkom čišćenju.

U tom najtežem razdoblju Komarica je, zajedno sa svojim svećenicima, redovnicima i redovnicama, bio jedina moralna zaštita i materijalna potpora obespravljenom katoličkom pučanstvu. I dugo nakon rata uz pomoć biskupijskoga Caritasa pomagao je preostalim malobrojnim katolicima, ali i drugim ugroženim ljudima na tome području.

Iako je njegova biskupija godinama kao bazen bez vode, Komarica nikada nije posustao. Prije dvije godine uspio je u sjedište biskupije dovesti i papu Ivana Pavla II. Tom je prilikom opalio “pljusku” vrhu Republike Srpske koji je sjedio u prvom redu tijekom svečane mise na Petričevcu, prozvavši ga zbog toga što katolicima nisu stvoreni uvjeti za povratak. No ni nakon ove lekcije nitko se iz vlasti RS-a nije udostojio pomoći izbjeglicama.

Tijekom 2005. banjalučki je biskup vodio brojne diplomatske razgovore s veleposlanicima akreditiranima u BiH oko problema u toj biskupiji. Često je bio i na terenu. Tamo se samo mogao uvjeriti u ono što već gotovo 15 godina stoji na mjestu - većina crkvenih objekata i dalje je porušeno, a broj vraćenih katolika toliko je mizeran da se može govoriti o odumirućoj biskupiji.

Koncem godine Komarica je uputio oštru Promemoriju predsjedniku Republike Srpske Draganu Čaviću. U njoj je žestoko zamjerio što entitetske vlasti još uvijek ništa nisu učinile na ravjetljavanju slučajeva otetog svećenika Ratka Grgića i člana pastoralnog vijeća Banjalučke biskupije Marijana Vištice. Zamjerio je i što vlasti nisu nimalo pomogle da se barem djelomično pomogne obnoviti dio od čak 97 posto porušenih i teško oštećenih crkvenih objekata, niti da se vrati više od tri posto prognanog katoličkog pučanstva.

Zahvaljujući naporima biskupa Komarice koncem je godine Banjalučka biskkupija osnovala Europsku akademiju koja u programu ima zacrtano očuvanje i zaštitu okoliša, odgoj i obrazovanje, te gospodarsku etiku.


Nagrada njemačkog Centra protiv progona

Nagradu za ljudska prava “Franz-Werfel_Menschenrechtspreis” biskup Franjo Komarica primio je 25. lipnja prošle godine u crkvi sv. Pavla u Frankfurtu na Majni. U ime njemačke zaklade “Centar protiv progona” nagrada mu je uručena zbog hrabrosti koju je iskazao u teškim vremenima etničkog čišćenja u BiH. “Od početka rata u BiH bio je branitelj ljudskog dostojanstva i ljudskih prava, te glasnik za obespravljene. Podjednako se zauzimao za katolike, muslimane i za pravoslavne”, rečeno je u obrazloženju nagrade. Proteklih je godina također dobio na desetke međunarodnih i domaćih nagrada.


Zadivljena Doris Pack

Kad je pred božićne blagdane Doris Pack posjetila Banja Luku, Komarici je kazala da je svjesna kako vlasti onemogućuju povratak katolika u biskupiju. Izrazila mu je nadu da će dolaskom novog Viskog predstavnika doći do odlučnijeg pomaka nabolje u procesu povratka. Pack je bila zadivljena onime što je biskup, unatoč golemim problemima, uradio u biskupiji, naročito na području obrazovanja.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr