Borba za darovatelje organa

15.02.2008.
u 17:37
Pogledaj originalni članak

MOSTAR  Upravo su transplantacija organa i prevencija, odnosno rano otkrivanje zloćudnih oboljenja, bile teme  sastanka koordinacije svih županijskih ministara te federalnog ministra zdravstva. Jedan od zaključaka je i taj da BiH kasni za razvijenim zemljama kada je u pitanju transplantacija organa, no da postoji nekoliko kliničkih centara sa zavidnom edukacijom. 

Svi županijski ministri imat će veliku ulogu u animiranju pučanstva na polju zdravstvenog obrazovanja. Nužno je odrediti i bolničke centre koji će moći obavljati program transplantacije, a u centrima gdje se se to ne može osigurati uvjete za eksplantaciju, uzimanje organa unesrećenih koji su dragovoljno potpisali donorsku karticu ili uz odobrenje obitelji  kazao je federalni ministar zdravstva Safet Omerović.

U BiH se u posljednje dvije godine posebno skrenula pozornost na darivanje organa i uvođenje donorske kartice, ali i na rušenje predrasuda kada je u pitanju darivanje organa.
 Organ uzeti od unesrećenog moramo uzeti kada još kuca srce, dok moždana smrt uistinu označava kraj života i nema više nikakvih mogućnosti za održavanje života  objasnio je Omerović.

Donori mogu mnoge živote spasiti i produžiti, ali i umnogome pojeftiniti zdravstvene usluge, pogotovu kada su u pitanju transplantacije bubrega.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr