GOST SURADNIK

Boričevac

06.08.2006.
u 15:26
Pogledaj originalni članak

Otvorio sam novine i otkrio da mi je djedovina na bubnju! Najbolje da ih odmah zatvorim, bilo je prvo što sam pomislio. Tako sam i učinio. S otvaranjem došlo, sa zatvaranjem otišlo: kad sam ih ponovo otvorio, oglasa o prodaji pradjedovskih posjeda nije bilo. Uh, dobro je, samo mi se pričinilo! Odahnuo sam i nastavio listati. Što je bila velika pogreška, jer oglas me dočekao nekoliko stranica dalje. Ipak ode stečevina predaka!

Hrvatska banka za obnovu i razvitak oglasila je 26. 7. "usmenu javnu dražbu radi prodaje nekretnina i to: 1. Izvanknjižno vlasništvo društva LIKA d.d., Donji Lapac, Boričevac bb... koje nekretnine u naravi čine: 1.1. Stočna farma Boričevac... 1.2. Klaonica Boričevac". Zainteresirani kupci oglašenih nekretnina, "Stočne farme Boričevac" i "Klaonice Boričevac", koje "u naravi čine" posjedi što su ih moji roditelji i drugi Boričevljani, njihovi roditelji, djedovi, pradjedovi i ini preci stjecali i obrađivali stoljećima, a koje nikad nikome nisu ni prodali ni darovali, svoje ponude mogu dati 17. 8. u 9 h, "u zgradi Trgovačkog suda u Karlovcu, Trg Josipa Broza Tita 1/III, soba br. 340". "Utvrđena vrijednost" boričevačke djedovine nije velika, nešto manje od trinaest milijuna kuna.

Kad sudac za deset dana na Trgu Josipa Broza Tita u Karlovcu utvrdi tko je za Boričevac dao najviše, udarit će drvenim čekićem o stol i oglasiti da je dražba završena. Predstavnici Hrvatske banke za obnovu i razvitak, "razlučnog vjerovnika" Like d. d., razdragano će prići sretnom kupcu i čestitati mu na dobrome poslu!

Na poslu koji je, što je Hrvatska banka koja se bavi obnovom Hrvatske morala znati, započet prije točno 65 godina. Na kraju srpnja i početku kolovoza 1941. u Boričevcu, selu u neposrednom susjedstvu Donjeg Lapca, pojavili su se "poduzetnici" s crvenim zvijezdama i kokardama. Predvođeni komunističkim agitatorom Polovinom i kraljevskim generalštabnim majorom Rašetom, složno su klicali "kralju Petru Karađorđeviću" i "otadžbini Srbiji".

Opljačkali su i zapalili Boričevac i tako stvorili uvjete za osnivanje stočne farme i klaonice. Većina je seljana pred tim gospodarskim pothvatom pobjegla u nedaleki Kulen Vakuf u Bosni, a oni koji su ostali, uglavnom starci i nemoćnici, skončali su u poduzetničkom plamenu. Od nekoliko stotina kuća, pošteđene su samo dvije kuće boričevačkih pravoslavaca, obitelji Vučković.

Izbjegli Boričevljani vjerovali su da će se brzo vratiti. Nisu se vratili nikad, a i neće, jer ono što su 41. započeli Polovinini i Rašetini poduzetni ustanici, uskoro će se završiti na Trgu Josipa Broza Tita u Karlovcu, udarcem dražbovnog čekića. Hrvatska banka dobit će trinaest milijuna, a raseljeni Boričevac posljednji čavao u svoj sanduk obnove i razvitka.
Zatvorite, dragi čitatelju, ove novine, možda je sve ipak pričin.

Pogledajte na vecernji.hr