nada za matiju (6)

Borio se i sa 200 napadaja na dan, spas je operacija

Foto: 'Marko Mrkonjic/PIXSELL'
Borio se i sa 200 napadaja na dan, spas je operacija
06.03.2013.
u 17:25
– Hrvatska je pokazala veliko srce. Žalosti me, pak, što morate cijeli život izložiti javnosti i prositi da spasite svoje dijete – ističe Matijina majka Spomenka Špoljarić
Pogledaj originalni članak

Puna nade, ali već i na rubu snaga, Spomenka Špoljarić iz Belog Manastira sa šestogodišnjim će sinom Matijom odletjeti u subotu u SAD. Dječak je rođen s rijetkom anomalijom mozga zbog koje se znao boriti i s dvjestotinjak epileptičnih napadaja na dan.

Davali mu tri godine života

Od napadaja ga mogu osloboditi liječnici u Case Western Reserve University Hospital u Clevelandu, gdje ih očekuju u ponedjeljak.

– Sedam dana predviđeno je za dijagnostiku, osmoga bi dana trebala biti operacija i potom dva tjedna oporavka – navodi Spomenka.

Matijino se stanje pogoršalo, no to će omogućiti precizniju dijagnostiku.

– Broj je napadaja skočio na sedam na dan, i to žestokih. Malo strahujemo jer mu je to prvi let – kaže.

Da nešto nije u redu, otkrili su kada je imao dva mjeseca. Završio je u bolnici u Osijeku, broj epileptičnih napadaja ubrzo se povećao na stotinu dnevno. Suprug joj je imao austrijsko zdravstveno osiguranje pa su pomoć potražili u bolnici u Grazu, gdje su proveli osam mjeseci. U to je vrijeme imao i 200 napadaja u 24 sata. Pretpostavljalo se da je uzrok organske prirode, no magnetskom rezonancijom u toj dobi nije se moglo ništa vidjeti. Kada je imao 18 mjeseci, pokucali su na vrata Sveučilišne klinike u Beču.

– Liječnica nam je rekla da djeca poput njega žive tri godine. Čak i ako požive dulje, žive na aparatima – prisjeća se Spomenka koja je danas samohrana majka, a uz Matiju ima i 10-godišnju Enu. Na sugestiju pedijatrice iz Zagreba otišli su zatim u Olgahospital u Stuttgart, najpoznatiji radiološki institut u Europi. Sami su platili pretrage koje su konačno donijele pravu dijagnozu. Uzrok je napadajima fokalno-kortikalna displazija. Četiri je puta potom operiran u Vogtareuthu, jednom od dva takva operativna centra u Europi uz Pariz. Spasilo mu je to život, no i dalje nema dana bez napadaja.

Angažirali i odvjetnika

Dijagnostiku i operaciju "pokrit" će HZZO, no put do toga bio je trnovit. Najprije su ih odbili, a onda su angažirali odvjetnika i napisali žalbu. Spomenka se pak sama mora pobrinuti za popratne troškove koji su veliki jer na put ne može bez Matijine fizioterapeutkinje i kćeri. Matijina je priča još jedna koja je ujedinila građane pa su brzo sakupili gotovo 140.000 kuna. Od toga je Spomenka 30.000 kuna prebacila za liječenje još jednog bolesnog dječaka Davida Tarabe.

– Hrvatska je pokazala koliko je velika. No ostavlja mi to i dozu gorčine jer ste prisiljeni izložiti cijeli svoj život javnosti i biti pod povećalom da spasite dijete. Sustav vas natjera da prosite – ističe. Šest godina liječenja financijski ih je iscrpilo. Za rehabilitaciju nakon operacija davali su 6000 kuna na mjesec.

Potpora bratu u Clevelandu bit će i Ena koja će tih dana polaziti tamošnju školu. 

>> Norini roditelji: Čeka nas još duga borba, hvala vam na novoj šansi

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.