Britanski ministar za Brexit David Davis, zadužen za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije, podnio je ostavku u vladi premijerke Therese May u znak protesta protiv njezina plana, za koji tvrdi da će Britancima nakon izlaska iz EU dati samo “iluziju”, ne i pravi suverenitet.
Odmah se nagađalo da bi ostavka Davisa mogla potaknuti i druge najtvrđe zagovornike Brexita unutar vlade premijerke May da učine isto, što se potvrdilo kad je ostavku dao i ministar vanjskih poslova Boris Johnson.
Razmišljanje tijekom vikenda
Obojica su se u petak navečer, na kriznom sastanku članova vlade, nekako suglasili s planom premijerke May da budući odnosi UK-a s Unijom zadrže “zajednička pravila” o razmjeni robe, što bi značilo da Britanci automatski prihvaćaju neka od pravila koja se određuju u Bruxellesu, samo bez njihova glasa, za razliku od situacije kad su članovi EU. No, Davis se pobunio protiv tog plana jer, kako je zaključio nakon razmišljanja tijekom vikenda, “predaje Europskoj uniji kontrolu nad velikim dijelom naše ekonomije i sigurno ne znači vraćanje kontrole nad našim zakonima u bilo kakvom stvarnom smislu”.
Do londonskih je medija još tijekom vikenda neslužbeno procurilo da je i Boris Johnson toliko nezadovoljan dogovorom postignutim u petak da ga je nazvao riječju koju je na hrvatski možda najpreciznije prevesti kao “sranje”. Nije zapravo danas u Londonu bilo uopće jasno gdje je Johnson, jer je propustio krizni sastanak u vladi i planirano pojavljivanje na summitu o zapadnom Balkanu, koji je njegovo ministarstvo organiziralo. No, oko 16 sati po hrvatskom vremenu i on je objavio da daje ostavku.
Neizvjesna sudbina May
Dvije godine, od referenduma o izlasku iz EU do tog sastanka u petak prošlog tjedna, u vladajućoj Konzervativnoj stranci vladale su frakcijske borbe i pregovori o tome kako bi taj Brexit uopće trebao izgledati: tvrdi izlazak iz EU koji razvrgava sve odnose, meki izlazak koji zadržava neke odnose i pravila EU, nikakav sporazum o izlasku…
Britanci su dvije godine pregovarali sami sa sobom, unutar svoje vlade i unutar Konzervativne stranke, umjesto da pregovaraju s EU o načinu izlaska i o budućim odnosima. Zbog ostavke Davisa i Johnsonsa, politička sudbina Therese May, ali i sudbina pregovora o Brexitu, ponovno je dramatično neizvjesna.
Što će se promijeniti uvođenjem eura i hoće li sve poskupjeti
Prava junačina, zakuha pa zbriše.