Šest napada na studente dalmatinskog podrijetla u Zagrebu u proteklih pet mjeseci, gotovo 750 incidenata na stadionima diljem zemlje u prošloj godini, te navijačka netrpeljivost između sjevera i juga Hrvatske, potaknuli su Udrugu studenata grada Splita da organiziraju javnu tribinu o uzrocima nasilja. Gosti tribine u studentskom domu Stjepan Radić na kojoj se okupilo više od 150 studenata su bili predstavnici Bad Blue Boysa i Armade, te glavni urednik Sportske televizije Jura Ozmec, Krunoslav Borovec, savjetnik ministra unutarnjih poslova i socijalni psiholog Dean Ajduković.
- Navijačko se nasilje ne može iskorijeniti. To je nešto što u navijačkoj subkulturi postoji već stotinu godina, na svim kontinentima, u svim državama, u svim ligama. Represijom će se samo isprovocirati inat navijača - smatra BBB-ovac Danijel Hrnjak, a istog je mišljenja i tajnik riječke navijačke skupine Armada, Denis Povh.
Ipak, "trjezniji" pogled na situaciju ima Krunoslav Borovec koji je vrlo brzo identificirao drogu i alkohol kao glavne okidače za nasilje, jednako kao i Jura Ozmec koji je na vaterpolskom ogledu u Sloveniji 2003. svjedočio divljačkim ispadima srpskih i hrvatskih navijača.
- Nakon tog incidenta kojeg se izravno prenosilo donesen je Zakon o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima - naglasio je Ozmec koji je uzrocima nasilja dodao i nedostatak obrazovanja današnje mladeži za koju smatra da je povodljiva.
Da nasilje na javnim mjestima ima često dublje značenje od same netrpeljivosti sjevera i juga objasnio je psiholog Dean Ajduković.
- Kada govorimo o takvoj vrsti nasilja važno je reći da se ne radi o napadu jer netko govori "kaj" ili "lipo" nego o napadu na različitost, a ta se netolerancija u našem društvu jako proširila. No to nema veze s emocijama ili nogometnim utakmicama - tvrdi Ajduković, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Unatoč svim opasnostima od sukoba navijača, Krunoslav Borovec je istaknuo kako je lani zabilježeno 734 incidenta na stadionima, ali i 15 tisuća intervencija zbog nasilja u obitelji. Podatak je to, ističe, koji treba društvo potaknuti na razmišljanje.
Borovec: Lani zabilježeno 734 incidenta na stadionima
Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada
"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."
Odlične vijesti! Hrvatska je po sve tri svjetske agencije dosegla A razinu kreditnog rejtinga
Zahvaljujući provedenim reformama i pravodobnim mjerama koje smo poduzimali u svim krizama, Hrvatsku smo uspjeli dovesti u krug od 40-ak država na svijetu koje po sve tri svjetske rejting agencije pripadaju A kategoriji kreditnog rejtinga, kaže Plenković
Sjećate li se Blaženke Leib? Nekad omiljena voditeljica pojavila se u javnosti, evo kako danas izgleda
Leib je u petak bila moderatorica na promociji knjige "Da, ne, ne znam - moć odluke", autorice Gordane Kalye Smith u Zagrebu.
Jedna navika povećava stres na poslu: Radi ju većina Hrvata, a dovodi i do pada koncentracije
Kao božićna dekoracija i ambijentalna lampa: Ovaj ukras je sve što vam ove jeseni treba u domu
Ovaj problem bi znao riješiti svatko tko ima osam razreda škole, a i mnogi bez škole. Samo je hrv. potpredsjednica vlade morala ići u London da vidi kako to drugi rade i da je barem vratila pare koliko je to koštalo međutim nikom ništa.