Zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan je u suradnji s Uredom za razminiranje Vlade RH i Hrvatskog centra za razminiranje organizirala konferenciju pod nazivom "Mine u Hrvatskoj - mine u EU, dokad?". U Europskom parlamentu postavljena je izložba fotografija mina u prirodi, a izložene su i makete strojeva za razminiranje i pirotehnička oprema.
"Htjeli smo pokazati kako je Hrvatska prekrasna zemlja, sigurna zemlja, koja se uspješno suočava sa problemom razminiranja sama. Međutim, odgovornost je i institucija EU da svi njeni građani budu sigurni te smo ovim događajem pozvali na buduću suradnju. Naime, razminiranje se ne može financirati kao zaseban projekt od strane EU. Ono uvijek mora biti uklopljeno u širi projekt poput prekogranične suradnje, poljoprivrednih ili turističkih projekata i slično. Zbog toga je nužna suradnja s europskim organizacijama i institucijama koju mi ovom konferencijom koja okuplja
hrvatske stručnjake za problem razminiranja te predstavnike nadležnih europskih institucija, želimo pomoći", rekla je Borzan.
Minski sumnjiva područja u Hrvatskoj zauzimaju oko 613 km2 u 12 županija te ugrožavaju 400.000 stanovnika koji žive u blizini tih područja. Prema veličini minski sumnjivog područja prednjače 3 županije: Ličko-senjska, Osječko -baranjska i Sisačko-moslavačka županija.
Borzan je još u kolovozu prošle godine postavila pitanje o problemu razminiranja u Hrvatskoj Europskoj komisiji, a povjerenik Johannes Hahn je istaknuo mogućnost financiranja iz europskih strukturnih i investicijskih fondova u skladu s programskim okvirom za razdoblje 2014. — 2020.
Mine u Hrvatskoj dokle god nemate novaca za razminiranje ali imate za audije. Mislim da će to biti odgovor EU. Zar Linić nije na sastanku u EU ovih dana dobio poruku da političari malo stisnu svoje prohtjeve i troškove pa onda možemo tražiti i EU novac. Brzo je Borozan to isparilo iz glave.