Sud BiH izrekao je u četvrtak uvjetnu kaznu muškarcu bošnjačke nacionalnosti koji je na društvenim mrežama vrijeđao hrvatsku djecu ubijenu tijekom rata u Vitezu, a iako je zbog toga osuđen na tri mjeseca zatvora, kaznu neće izdržavati ako u naredne tri godine ne počini neko novo kazneno djelo.
Samir Nukić suočio se s optužnicom za izazivanje međunacionalne mržnje zbog komentara koje je objavio na Facebooku, a u povodu obljetnice ubojstva osmero djece hrvatske nacionalnosti koja su 10. lipnja 1993. smrtno stradala od granate ispaljene s položaja Armije BiH.
Djeca u dobi od devet do 15 godina ubijena su na igralištu, i to samo dan nakon što su tadašnji zapovjednici HVO-a i Armije BiH postigli sporazum o prekidu neprijateljstava. Za taj zločin do danas nitko nije kažnjen, a Nukić je u objavi 14. srpnja 2023. godine tu djecu psovao i brutalno vrijeđao.
Sutkinja Biljana Ćuković obrazlažući presudu kazala je kako je dokazano da je ono što je učinio Nukić potaknulo mržnju, ali je uvjerena kako je izrečena minimalna kazna odgovarajuća u odnosu na počinjeno kazneno djelo. "Sud smatra da će kazna utjecati na optuženog da se kloni govora mržnje i da će utjecati i na druge", izjavila je sutkinja Ćuković, kako je citira portal Detektor specijaliziran za praćenje sudskih postupaka.
VEZANI ČLANCI:
Za krivično djelo za koje je Nukić osuđen propisana je kazna u rasponu između tri mjeseca i tri godine zatvora. Presuda nije pravomoćna i na nju će se moći žaliti i Nukić kao i Tužiteljstvo BiH.
FOTO Pogled iz zraka na zloglasni Goli otok: Bijeg odavde je nemoguć, tijela bi odmah progutalo more
Podaci IDC-a (Istraživačko dokumentacijski centar), govore da je od 1991. do 1995. godine u BiH poginulo ili nestalo 7.762 Hrvata (poznata imena i prezimena žrtava). U HVO-u je poginulo 5137, u Armiji BiH 435, a u VRS-u 38 osoba hrvatske nacionalnosti. Od navedenog broja, uvjerljivo najviše Hrvata je poginulo ili nestalo u Središnjoj Bosni gdje je djelovala muslimansko-bošnjačka vojska, čak 2528 hrvatskih civila i vojnika. U Posavini je poginulo 1705, a u Hercegovini 1415 Hrvata. U Bosanskoj krajini u ratu je bilo 930 hrvatskih žrtava, dok je u Sarajevu poginulo 745 Hrvata. Medju stradalima je i 121 dijete. U tom istom razdoblju, muslimansko-bošnjačka vojska ili tzv. Armija BiH, izvršila je etničko čišćenje na prostoru kojeg su oni kontrolirali, protjeravši preko 170.000 U muslimansko-bošnjačkim logorima bilo je zarobljeno 14.444 Hrvata. Od tog broja zarobljenih, 623 Hrvata su ubijena. Ovim podacima treba dodati brojna silovanja Hrvatica i hladnim oružjem počinjena monstrouzna ritualna ubijanja Hrvata. Ako se ovom broju doda da je zbog institucionalnog i svakog drugog nasilja, pogotovu u mjestima pod muslimansko-bošnjačkom vlašću, od rata do sada BiH napustilo dodatnih preko 200.000 Hrvata, i sada ih umjesto prijeratnih 800.000 ima tek nešto više od 400.000, onda je vidljivo kako je sarajevska vlast nastavila svoj ratnih plan samo drugačijim metodama i sredstvima