Nakon ulaska Hrvatske u sustav Global Entry na nizu sastanaka s predstavnicima američke administracije dogovoreni su konkretni oblici suradnje oko mnoštva sigurnosnih pitanja – od zaštite granica i suzbijanja kriminaliteta droga do podupiranja eurointegracija u jugoistočnoj Europi. Kazao je to nakon posjeta američkom Ministarstvu domovinske sigurnosti, Državnom tajništvu i Agenciji za suzbijanje kriminaliteta droga (DEA) u Washingtonu potpredsjednik hrvatske vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Hrvatska i SAD žele dodatno unaprijediti suradnju kroz napredno partnerstvo, pri čemu američka strana Hrvatsku vidi kao predvodnika i model za suradnju s drugim europskim državama, rekao je Božinović u izjavi Hini. Istaknuo je kako je na sastanku s upraviteljicom DEA-e Anne Milgram iskazana velika zahvala za kvalitetnu suradnju s hrvatskom policijom te je dogovoreno jačanje sigurnosne suradnje s državama jugoistočne Europe u borbi protiv trgovanja drogom.
Fentanil – nova smrtonosna opasnost na narkotržištu
Milgram je pritom naglasila posebnu zabrinutost zbog sve veće zlouporabe fentanila, nove pošasti na američkom narkotržištu od koje dnevno umire čak tristotinjak ljudi. Riječ je o do sada najopasnijoj i najbrže rastućoj sintetičkoj drogi koja je čak 50 puta jača od heroina i može izazvati trenutačnu ovisnost, kazala je Milgram.
SAD želi surađivati s Hrvatskom kako se ta sintetička droga ne bi počela širiti na području Hrvatske i EU. Primijećeno je da se primjese fentanila stavljaju i u ostale vrste već prisutnih opijata. Iako na američko tržište stiže iz zemalja Južne Amerike, supstancije za njegovu izradu dolaze s azijskog tržišta, dodala je Milgram.
Borba protiv organiziranog kriminaliteta ne može se voditi lokalno ni regionalno već globalno, kazao je Božinović. S obzirom na raširenost krijumčarenja droga, dodao je da nisu dovoljne nacionalne ni regionalne strategije već se ta borba može učinkovito voditi jedino kroz međunarodnu suradnju. O tome je bilo riječi i na sastanku sa zamjenikom tajnika američkog Ministarstva domovinske sigurnosti Johnom Tienom s kojim je Božinović, osim o učvršćivanju sigurnosnog partnerstva Hrvatske i SAD-a, razgovarao i o pružanju daljnje pomoći ratom pogođenoj Ukrajini.
Zajednička pomoć Ukrajini
Nastavak suradnje oko pomoći Ukrajini bila je i jedna od tema sastanka s pomoćnikom državnog tajnika za Europu i Euroaziju Dereckom Hoganom i posebnim izaslanikom za zapadni Balkan Gabrielom Escobarom.
Američka strana cijeni sve što je Hrvatska vlada do sada učinila za Ukrajinu kroz vojnu, tehničku i humanitarnu pomoć, uključujući i inicijative o podršci ukrajinskim braniteljima i razminiranju, oko čega Ukrajina i Hrvatska zajednički planiraju međunarodnu konferenciju u Hrvatskoj u listopadu ove godine, zaključio je Božinović.
Što se tiče podupiranja nastojanja vezanih uz europske integracije u jugoistočnoj Europi, Božinović je kazao kako je na razgovorima u State Departmentu istaknuto zajedničko stajalište da što prije treba formirati vladu Federacije BiH. Božinović je rekao da hrvatska strana ima velika očekivanja od suradnje s novim sastavom vijeća ministara. Istaknuo je i predvodničku ulogu Hrvata u BiH u intenziviranju približavanja te države Europskoj uniji, što je smjer koji podržava i američka administracija.
Na sastanku je, zaključio je, istaknuta i nužnost nastavka energetskih projekata koji uključuju i BiH, pri čemu Hrvatska i SAD podržavaju izgradnju južne poveznice kojom bi plin preko Hrvatske dolazio na tržište BiH.