SLUŽBENI SASTANAK

Božinović se sastao s ministrom SAD-a: 'Hrvatska je postala model u programu izuzeća viza'

Foto: Twitter
Božinović se sastao s ministrom SAD-a: 'Hrvatska je postala model u programu izuzeća viza'
29.06.2022.
u 08:30
Sa zamjenikom zapovjednika Obalne straže SAD-a admiralom Stevenom D. Poulinom Božinović sa suradnicima razgovarao je o suradnji obalne straže, koja je dio Ministarstva domovinske sigurnosti, s hrvatskom pomorskom policijom, lučkim kapetanijama, Carinskom upravom, ali i ribarskom inspekcijom.
Pogledaj originalni članak

Ispunjavajući uvjete za pristupanje američkom programu izuzeća od viza Hrvatska je postala model njegova budućeg funkcioniranja, izjavio je nakon sastanka s ministrom domovinske sigurnosti SAD-a Alejandrom Mayorkasom potpredsjednik hrvatske vlade Davor Božinović.

„Pristupanje programu izuzeća od viza za nas je bio izazovan proces tijekom kojeg smo sklopili 14 međunarodnih pravnih akata o suradnji i razmjeni informacija. Sve navedeno smo i tehnički implementirali kroz povezivanje baza podataka, a čime je uvelike ojačana sposobnost naših sigurnosnih službi u detektiranju i smanjenju rizika i još učinkovitije provjere svih osoba koje prelaze granicu”, kazao je Božinović.

Istaknuo je da je Hrvatska tijekom intenzivne suradnje u ispunjavanju svih zahtjeva za pristupanje tom programu uspjela postići i stopostotno povezivanje sa svim zrakoplovnim prijevoznicima koji prometuju u ili iz Hrvatske.

Predani u ispunjavanju preduvjeta za pristupanje programu Global Entry

Božinović je dodao da je Hrvatska jednako predana i u ispunjavanju preduvjeta za pristupanje programu Global Entry u kojem su do sada tek tri države EU, a omogućava ubrzan prelazak američke granice za prethodno odobrene putnike.

Uključivanje Hrvatske u oba programa, kazao je Božinović, jasna je potvrda visokih standarda koje smo unazad nekoliko godina implementirali u području borbe protiv terorizma, razmjene operativnih podataka, upravljanju granicom te sigurnosti osobnih i putnih isprava, ali i povjerenja između naših dviju zemalja.

„U Washingtonu je dogovoreno završno usuglašavanje obrazaca za stjecanje statusa povlaštenog putnika, dovršetak uspostave posebnih informacijskih veza i zaključivanje Adenduma C na zajedničku izjavu koju sam potpisao s pomoćnikom državnog tajnika Gabrielom Escobarom u travnju ove godine u Zagrebu”, pojasnio je Božinović.

Dodao je da je to sve izraz povjerenja SAD-a u Hrvatsku koje se očituje i kroz partnerski odnos u nastojanjima da na području jugoistočne Europe potičemo nužne reforme u cilju jačanja demokracije i slobodnog društva te vladavine prava.

Sastanci u Državnom tajništvu, Upravi za carinu i Obalnoj straži

O hrvatskim aktivnostima u suzbijanju ilegalnih migracija, nadzoru kopnene granice, borbi protiv mreže krijumčarenja, ali i prihvatu ukrajinskih izbjeglica riječi je bilo na sastanku s pomoćnicom državnog tajnika za stanovništvo, izbjeglice i migracije Julietom Valls Noyes.

Na sastanaku s povjerenikom Uprave za carinu i zaštitu granice Chrisom Magnusom Božinović je zahvalio timu koji surađuje s hrvatskim kolegama kako bi se Hrvatska uključila u tzv. Trusted traveller i Global Entry program.

Dodao je da su razgovarali i o radu hrvatske policije i carine, kao i sustavima koje primjenjuju u upravljanju najduljom vanjskom kopnenom granicom EU i učinkovitom radu hrvatske policije po broju provjera i pogodaka kroz SIS sustav gdje se Hrvatska nalazi na prvom mjestu od svih članica Interpola.

Sa zamjenikom zapovjednika Obalne straže SAD-a admiralom Stevenom D. Poulinom Božinović sa suradnicima razgovarao je o suradnji obalne straže, koja je dio Ministarstva domovinske sigurnosti, s hrvatskom pomorskom policijom, lučkim kapetanijama, Carinskom upravom, ali i ribarskom inspekcijom.

„Hrvatska ima dugu pomorsku tradiciju te smo u ovom području otvorili mogućnosti za svaku suradnju po pitanju obuka i razmjene iskustava sa SAD-om”, zaključio je Božinović.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ZO
zoranos
10:15 29.06.2022.

A ono najbitnije - sporazum od izbjegavanja dvostrukog oporezivanja??? SAD ima taj sporazum sa svima u EU - osim sa RH. Nema partnerskog odnosa dok se to ne riješi, jer je to direktan udar na HR ekonomiju! Tko trguje sa SAD mora platiti mislim 30% poreza! Ok može se druge godine tražiti povrat, ali vvi godinu dana nemate svoj novac i kasnije se morate boriti da vam ga vrate! Dakle kada će taj sporazum? Vize su ništa! Ljudi su mogli putovati u SAD i sa vizama - problem je trgovanje i porez!