Glavni haaški tužitelj Serge Brammertz u srijedu poslije podne u Zagrebu se sastao s premijerkom Jadrankom Kosor i ministrom pravosuđa, Draženom Bošnjakovićem. Nakon sastanka koji se odvijao iza zatvorenih vrata Vlada je dala priopćenje u kojemu se navodi da je razgovor bio vrlo otvoren, te da se analizirala dosadašnja suradnja Hrvatske s Međunarodnim kazenim sudom.
- Predsjednica Vlade je rekla da će se suradnja nastaviti sukladno Ustavnom zakonu o suradnji s Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu - navodi se u priopćenju i dodaje da je premijerka Kosor glavnom haškom tužitelju ponovila kako je odlukom Vlade zatraženo stjecanje statusa prijatelja suda.
Prije dolaska u Vladu Brammertz se sastao sa svojim kolegom, glavnim državnim odvjetnikom Mladenom Bajićem. Njih dvojica imali su radni ručak tijekom kojega se razgovaralo o njihovoj suradnji. Unatoč činjenici da je protiv generala Ante Gotovine, Mladena Markača i Ivana Čermaka donesena nepravomoćna presuda, te da su Gotovina i Markač osuđeni unatoč tome što Hrvatska nije uspjela pronaći sve topničke dnevnike koje je tražilo haaško tužiteljstvo, suradnja s Haagom i dalje je jako važna.
Naime, o pozitivnoj ocjeni te suradnje ovisi dovršetak pregovora s EU i sama dinamika ulaska Hrvatske u društvo država članica EU. Iz priopćenja, kao ni iz neformalnih razgovora nije se moglo doznati je li na sastanku s Brammertzom bilo govora o reakcijama na presudu generalima Gotovini, Markaču i Čermaku, te je li haaški tužitelj i u neposrednom kontaktu zamjerio negativne reakcije vodećih hrvatskih političara na presudu. Činjenica da je premijerka Kosor rekla Brammertzu da je Hrvatska zatražila status prijatelja suda u žalbenom postupku kako bi rušila tezu o udruženom zločinačkom pothvatu ukazuje na to da je vjerojatno bilo riječi i u tome pravcu.
>>Prosvjednici: Neka Brammertz na odlasku povede i sve izdajnike!
Za naše generale treba se napraviti sve što je u našim mogućnostima da se oslobode, to je nepobitno. Ali straši me to što jedino Vlada poduzima konkretne mjere, dok je drugima očito ove presuda OK.