Prosječnog branitelja s deset udjela u Fondu branitelja oko Božića razveselit će “božićnica” od 200 kuna. Riječ je o dividendi, ukupno 66,9 milijuna kuna, odnosno oko 20 kuna po udjelu.
“Zašto u vrijeme izbora?”
Iako branitelje veseli, iz oporbe se zasad, još neslužbeno i potiho, čuje da je isplata dividende tempirana u vrijeme izbora “kako bi išla u prilog jednom od predsjedničkih kandidata”.
Službena je verzija priče ponešto drukčija: isplata kasni zbog izmjena Zakona o braniteljima koje su stupile na snagu 20. studenoga, a prema kojima više nisu moguće izmjene popisa branitelja u Registru, osim evidencije zakonskih nasljednika.
Bez obzira na kašnjenje, branitelji mogu biti zadovoljni: vrijednost udjela dosegnula je iznos od 100 eura, odnosno nešto manje od 740 kuna, a ukupna vrijednost Fonda je oko 2,3 milijarde kuna.
– Poklopilo nam se nekoliko stvari. Kad su, početkom godine, bile visoke kamatne stope, kratkoročno i do 30 posto, mi smo raspolagali sa 1,6 milijardi kuna gotovine tako da smo i za oročenja od pola godine ili godinu dobivali kamate veće od 10 posto – komentira menadžer fonda Josip Glavaš, ističući kako su posljednja dva do tri mjeseca sve iskupe udjela uspijevali pokriti zaradom.
U posljednje vrijeme branitelji nisu previše prodavali svoje udjele, što im se na kraju isplatilo. U posljednjih godinu dana udjel je sa 550 kuna porastao na 740, što znači da je na prosječnom paketu od deset udjela branitelj “zaradio” 1900 kuna. U studenom prošle godine za 10 udjela dobio bi 5500, a danas 7400 kuna.
Kako se ulaganje u depozite i trezorske zapise u godini krize isplatilo, Glavaš će nastaviti u tom smjeru.
– 60 posto portfelja Fonda branitelja su dionice. Doduše samo jedne tvrtke, ali zasad je to dovoljno izlaganje na tržištu – zaključuje Glavaš.
Sređivanje Registra
Nakon što je izmjenama zakona spriječeno bujanje broja branitelja, u tijeku je “sređivanje” Registra. Prije isplate, potvrde o udjelima trebali bi dobiti i oni članovi koji su ih stekli nasljeđivanjem jer su neki od njih na potvrdu o broju udjela čekali i dulje od godinu dana.
Dok su na šalterima službenici ponavljali “strpite se još malo, u proceduri je”, neslužbeno se moglo čuti kako Ministarstvo mjesecima Erste investu nije poslalo nijednog nasljednika jer nije bilo novca te kako je slanje predmeta prestalo još za ministrovanja Jadranke Kosor, a intenziviralo se u poljednjih mjesec dana.
kamocemo koliko ce tebi tvoji dati?