Europski parlament

Brexitovski poučak za europske izbore i u Hrvatskoj

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Brexitovski poučak za europske izbore i u Hrvatskoj
27.03.2019.
u 10:23
Kaos su napravili populisti s jedne i neodgovorni mainstream političari s druge strane
Pogledaj originalni članak

Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović raspisala je izbore za Europski parlament. Hrvatska nema dugu tradiciju biranja eurozastupnika, ali su se i kod nas ti izbori počeli percipirati kao odmjeravanje snaga za parlamentarne izbore. Nije to krivo, tako je i u drugim državama, no pri tomu se vrlo često gubi iz fokusa ono najvažnije – koga i koje stavove šaljemo u Bruxelles i Strasbourg. Europske teme, a zapravo je riječ o domaćim temama, na marginama su rasprava. A to je zaista krivo i opasno.


Hrvatska jest mlada članica, pa je možda i u boljoj poziciji da izvuče lekcije iz izlaska Velike Britanije iz Europske unije, što bi, uostalom, trebale i ostale članice. Dok traje politički igrokaz i socijalni rascjep u Britaniji, treba sjesti i dobro razmisliti kako je i zašto do njega došlo. Kako je došlo do toga da se jedna velika i jaka država, država koja je krojila i stvarala povijest, sada vrti u krugu i pokazuje svoju nemoć. 
 Neće Britanija propasti, nipošto, ali je prva u ovom dijelu svijeta na svojoj koži osjetila kako je to kad populisti (izraz je vrlo otrcan, ali u nedostatku boljega) miješaju teze i hrane ljude sumnjom i strahom. Odgovornost leži i na onim “mainstream” političarima koji su referendumom htjeli kapitalizirati političku prevagu i kojima je važniji njihov položaj ili stranačko jedinstvo od sudbine države. 
To su važne točke o kojima valja razmisliti i u hrvatskom kontekstu.

S druge strane, saga oko Brexita pokazala je, vjerojatno kao nikada, jedinstvo ostalih članica, iako svaka nacionalna država ima svoje prioritete i interese. Irski minista Andrew Doyle kazao je nedavno kako su Irci više nego zadovoljni kako ih je Komisija predstavljala i štitila njihova prava. Kažu nam diplomati da su Britanci pokušavali “bušiti” EU, nastojeći unijeti neslaganje, ali da se EU 27 nisu dale. I to je pouka. EU je pokazao da zaista može zaštiti interese i najmanjih država.
Kakav će EU biti od sljedećeg saziva Europskog parlamenta ovisi i o hrvatskim građanima. Nije EU odgovor za sve, ali je šansa, mogućnost i snaga, ali i stanje svijesti i svjetonazor, o čemu najbolje svjedoče milijuni koji potpisuju peticije i hodaju londonskim ulicama želeći ostati u Uniji.

>>Kolinda Grabar-Kitarović - Obraćanje predsjednice u povodu 4 godine mandata

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

SN
Snowman
13:59 27.03.2019.

Predsjednica je u pravu. Na zalost to misljenje ne dijele svi, iz razno raznih razloga. Pomislite si samo da niste u EU sta onda ???? Pametnjakovice pitati za savijet.

TO
Tom99
19:40 27.03.2019.

Kineski šef države i partije u posjet u Parizu europskoj uniji i imao razgovor . Tko je bio nazočan ? Makron, Merkel i Junker. Gdje su ostali ? To sve govori o Europi i tko je Europa.

MI
midea
11:33 27.03.2019.

lupeta gluposti , koja to Europa štiti male članice ?? mi smi im potrebni jedino radi širenja NATOa prema Rusiji .