Britanski premijer David Cameron izvijestio je da će se povijesni referendum o ostanku zemlje u Europskoj uniji održati 23. lipnja pozivajući Britance da "ne zakorače u nepoznato" glasanjem za odlazak iz Unije. - Sve smo bliže jednoj od najvećih odluka u životu, hoćemo li ostati u EU-u ili ćemo prestati biti članovi - rekao je Cameron novinarima nakon sastanka sa svojim ministrima s kojima je razgovarao o dogovoru postignutom u petak kasno navečer s liderima ostalih 27 zemalja EU-a u Bruxellesu. Dodao je da je odluka ključno pitanje nacionalnog identiteta. - Ne volim Bruxelles, volim Britaniju - kazao je Cameron.
- Postavlja se pitanje hoćemo li biti sigurniji, snažniji i bolji... radeći zajedno u reformiranoj Europi. A ja vjerujem da će Britanija biti snažnija u reformiranoj Europi. Izlazak iz EU-a predstavljao bi prijetnju našoj ekonomskoj i nacionalnoj sigurnosti - kazao je britanski premijer, pozvavši sugrađane da ne "zakorače u nepoznato" glasujući o izlasku iz EU-a. Cameron je kazao i da je dogovorom zajamčio da Velika Britanija u EU-u dobije "poseban status". Unatoč tomu s njim se ne slaže nekoliko ministara koji su za odlazak iz EU-a. Među neistomišljenicima u kabinetu su ministar pravosuđa Michael Gove koji će, po pisanju BBC-ja i ostalih britanskih medija sudjelovati u kampanji za izlazak zemlje iz EU-a. Nagađa se o još nekoliko ministara koji bi se mogli pridružiti kampanji za izlazak iz EU-a, a najmanje 65 od 330 članova parlamenta Cameronove Konzervativne stranke ranije se jasno izjasnilo za Brexit. Očekuje se da im se pridruži još nekolicina.
Brojni oporbeni političari odbacuju dogovor od petka, kojim se Velikoj Britaniji omogućuje da smanji socijalna davanja za radnike koji u Veliku Britaniju emigriraju iz ostalih zemalja članica Europske unije te izuzeće Velike Britanije iz odredbe zapisane u euoropskim ugovorima o "sve tješnje povezanoj Uniji". Oporba smatra da dogovor ide na ruku Cameronu te da se njime žele ujediniti kozervativni euroskeptici. - Cameron je donio ovakvu odluku jer je preslab da bi se suprotstavio svojoj političkoj stranci - rekao je glasnogovornik Laburističke stranke Hilary Benn, čija stranka podupire ostanak Velike Britanije u Uniji, a Nigel Farage, lider Stranke neovisnosti UK, koja se protivi ulasku Britanije u EU, kazao je da dogovor nije "vrijedan ni papira na kojemu je otisnut".
>>Hrvatskoj je bilo u interesu da Velika Britanija ostane u Europskoj uniji
>>Cameron: Ispregovarao sam dogovor kojim će Velika Britanija dobiti poseban status u EU
Pa dobro da su postigli sporazum . Sad konacno i Njemacka bude mogla srezati djeciji nadoplatak ( 184 € po djetetu) i socijalu za one koji su dosli da iskoristavaju socijalu...