Povijesni referendum

Britanija federacija ako Škotska i ne ode

Foto: Reuters (Ilustracija)
Britanija federacija ako Škotska i ne ode
17.09.2014.
u 13:58
Nema sličnosti s referendumom o neovisnosti Hrvatske jer to je bio raspad autoritarne SFRJ
Pogledaj originalni članak

Sutra se održava dugo pripremani referendum o budućnosti Škotske. Ako se većina birača odluči za neovisnost, neće to biti samo odvajanje dijela zemlje nego i kraj britanske države kakvu smo dosad poznavali. Škotska i Engleska (zajedno s Walesom) imaju zajedničkog monarha od 1603. Tek stotinu godina kasnije, 1707., personalna će unija prerasti u realnu uniju, odnosno Veliku Britaniju sa zajedničkim parlamentom. Većina „za“ na referendumu značila bi stoga ne samo neovisnost za Škotsku nego i dokidanje sâme Velike Britanije.

Visoki troškovi ‘razvoda’

Pobornici neovisnosti, predvođeni Škotskom nacionalnom strankom (SNP) i škotskim premijerom Alexom Salmondom, kao prednosti samostalnosti ističu snažniju socijalnu državu, slobodno raspolaganje naftnim bogatstvima u Sjevernom moru i odlazak pomorskog raketnog sustava obrane Trident s nuklearnim bojevim glavama. SNP gaji viziju neovisne Škotske po uzoru na skandinavske zemlje (posebice Norvešku) koje odlikuje razgranat sustav socijalnih transfera i visoka razina brige za okoliš. Zagovornici ostanka u zajedničkoj državi ističu visoke troškove „razvoda“, kao i financijsku i fiskalnu stabilnost koju pružaju zajednički bankarski sustav i zajednička valuta. Stranke koje stoje iza opcije „protiv“ (vladajući konzervativci i Liberalni demokrati te oporbeni Laburisti) upozoravaju i na mnoga pitanja na koja SNP nije ponudio jasan odgovor. Osim pitanja funte sjeverno od rijeke Tweed, nije jasno bi li Škotska zadržala kraljicu (poput Kanade, Australije i Novog Zelanda) ili bi pak postala republikom. Naposljetku, neizvjestan je budući postupak škotskog priključenja EU i NATO-u.

Odcjepljenje Škotske ne bi dovelo samo u pitanje budućnost ostatka Britanije nego bi i prouzročilo mnoge dvojbe u međunarodnim odnosima. Kako navodi recentna analiza Chatham Housea, škotska neovisnost stavila bi pod upitnik stabilnost Ujedinjenog Kraljevstva kao ključnog sigurnosnog partnera unutar NATO-a i EU, a osnivanje škotskih oružanih snaga stavilo bi novi i neizvjestan teret na obrambeni proračun preostatka Britanije. Svi međunarodni ugovori u kojima je Ujedinjeno Kraljevstvo potpisnik mogli bi biti dovedeni u pitanje. Škotski referendum poprilično je promašeno uspoređivati s hrvatskim i slovenskim referendumima 1991. i crnogorskim 2006. Naime, za razliku od relativno recentnih političkih zajednica, koje su nastale u 20. stoljeću i koje su se raspale u 20., odnosno 21. stoljeću, državno zajedništvo Škota i Engleza seže još u predmoderno i prednacionalno doba te ga je prikladnije uspoređivati s nekadašnjim Hrvatsko-Ugarskim Kraljevstvom. Za razliku od raspada socijalističkih autoritarnih poredaka 1990-ih godina, ovdje se radi o pokušaju odcjepljenja unutar liberalne demokracije.

Slijede ustavne reforme

Istraživanja javnog mnijenja upućuju na vrlo izjednačenu potporu opcija „za“ i „protiv“. Većina se analitičara slaže s prognozom da će na referendumu ipak pobijediti unionisti. Ako referendum i ne uspije, on će zasigurno potaknuti ustavne reforme koje će rezultirati bilo daljnjim jačanjem škotske autonomije (asimetrični federalizam) ili pak jačanjem autonomije svih sastavnica Ujedinjenog Kraljevstva (federalizacija monarhije).

>> ‘Pred nama Škotima dva su najdulja dana u našim životima’

>> Škotski nacionalisti tvrde da će Škotska, zahvaljujući nafti, biti poput Norveške

>> Katolici za nezavisnu Škotsku, protestanti za Britaniju

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

Avatar Django
Django
15:08 17.09.2014.

Čini se da ovu anketu sa rezultatom 50%:50% provodi ista agencija koja provodi ankete popularnosti stranaka i političara u Hrvatskoj. A iz iste kuhinje su i zloguke prognoze o propasti Škotske ako se odvoji. Niti u bivšoj SFRJ nisu propali oni koji su se odvojili nego oni koji su ugnjetavali druge.Tako će biti i na otoku - Engleskoj se pišu crni dani! Živjela neovisna Škotska! Živio bratski škotski narod! Živjela "hrabra srca"!

SH
srce_hrvatsko
15:05 17.09.2014.

Nema sličnosti sa "sfrj" ? sve je to kuhinja iz istog lonca, i isto smrdi. Ok, možda ipak ima više sličnosti sa "velikom srbijom", budući da u svom naizivu ima riječ "velika". Bilo kako bilo, dragi Škoti, predlažem vam da odmaglite čim prije možete iz tog "kraljevstva", "federacije", čega li već. Ovo je povijesna prilika o kojoj je odavno sanjao Braveheart. Isto toplo preporučam i Wales-u i Cornwall-u.

Avatar abcd
abcd
19:38 17.09.2014.

raspada se anglocetnicka imperija