Posljednji zatvoren 2015. godine

Britanija odobrila prvi novi rudnik ugljena u zadnjih nekoliko desetljeća: 'Bit će klimatski neutralan'

Foto: Reuters
Rudnik ugljena
Foto: Reuters
Rudnik ugljena
Foto: Reuters
Rudnik ugljena
08.12.2022.
u 01:00
Velika Britanija je u srijedu odobrila otvaranje prvog novog rudnika ugljena u posljednjih nekoliko desetljeća kako bi osigurala gorivo za proizvodnju čelika, projekt za koji kritičari kažu da će dovesti u pitanje britanske klimatske ciljeve.
Pogledaj originalni članak

Woodhouse Colliery na sjeverozapadu Engleske proizvodio bi koksni ugljen koji se koristi u industriji čelika. Očekuje se da će se ondje zaposliti oko 500 ljudi. Projekt predstavljen 2014. kritizirali su klimatski aktivisti i organizacije, uključujući Gretu Thunberg i Greenpeace, ali i nezavisni savjetodavni panel britanske vlade o klimatskim pitanjima.

'Ugljen će se koristiti za proizvodnju čelika, koji bi se inače trebao uvoziti. Neće se koristiti za proizvodnju električne energije', rekao je glasnogovornik britanskog ministarstva stanovanja. Dodao je da će se težiti tome da rudnik bude klimatski neutralan i da će doprinijeti 'lokalnom zapošljavanju i širem gospodarstvu'.

Emisije staklenički plinova koje nastaju izgaranjem ugljena, naprimjer u čeličanama i elektranama, najviše pridonose klimatskim promjenama, a odustajanjem od ugljena smatra se ključnim u postizanju globalnih klimatskih ciljeva. Velika Britanija je usvojila zakone kojima se obvezuje smanjiti sve emisije na klimatski neutralnu razinu do 2050.

Izgradnja rudnika površine 23 hektara trajala bi dvije godine, a procjena troškova izgradnje je 2019. iznosila 165 milijuna funti (nešto manje od 1,5 milijarde kuna). Očekuje se da će rudnik biti u funkciji 50 godina. Britanija, kolijevka industrijske revolucije, nekoć je zapošljavala 1,2 milijuna ljudi u gotovo 3,000 ugljenokopa. Posljednji duboki rudnik zatvoren je 2015. godine.

 

gori od ugljena i co2

Znanstvenici u strahu: 'Kada biste znali kakve nas posljedice očekuju 2050., vi biste vrištali zbog emisija metana'

Emisije metana dvostruko zabrinjavaju jer je svijet danas bliži nego što se prije mislilo "kritičnoj točki" kada će globalno zatopljenje postati proces koji sam sebe perpetuira. Studija objavljena u rujnu pokazuje da su pojave poput otapanja ledene kore na Grenlandu ili arktičkog permafrosta neizbježne, a one izazivaju te procese 'samoobnavljanja' zagrijavanja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar Dragovit
Dragovit
12:49 08.12.2022.

Hahahahahahahahahah .... i kopat će ga i prevoziti strojevi koji troše tisuće i tisuće litara dizela .... aaaaahahahahahahaah ...... zelenoooooo! :D

VI
vidum
08:01 08.12.2022.

Da, ali to je potpuno čisti ugljen, koji ne samo da ne zagađuje, nego čisti atmosferu.

Avatar Behemot
Behemot
07:29 08.12.2022.

Zelena ekonomija nema cijenu.