Poslovi budućnosti možda neće imati stabilno radno vrijeme, plaćeni godišnji i bolovanje ili mirovine, sugerirao je britanski ministar rada i mirovinskog sustava Damian Green.
Kako prenosi Independent, torijevac Green je uzbudljivim opisao taj novi trend u zapošljavanju prema takozvanoj "ekonomiji gaža" te rekao da promjene imaju ogroman potencijal.
- Prije samo nekoliko sati poimanje pravog posla značilo je posao koji donosi fiksnu mjesečnu plaću, s fiksnim radnim vremenom, plaćenim godišnjim, bolovanjem, mirovinom i drugim ugovornim pogodnostima. Ali ekonomija gaža sve je to promijenila. Svjedočili smo rastu svakodnevnog poduzetnika. Ljudi sada posjeduju svoje vrijeme i nadziru tko prima njihove usluge i kada - rekao je Green u srijedu, dodajući da je to jedan od najznačajnijih trendova na tržištu rada.
Ova izjava dolazi mjesec dana nakon što je sud odlučio da bi vozači Ubera trebali dobiti minimalac i plaćeni godišnji. Sud je odbacio tvrdnju tvrtke da su njihovi vozači zapravo samozaposleni pa nemaju pravo na ta prava.
Dobro jutro... podržavateljima Ubera. :) Pitam se, ali zaista se pitam, kako ljudima nije jasno da ih se ovakvim "jeftinim" uslugama i/ili robom polako navlači na nešto na što inače nikad ne bi pristali da su znali krajnji rezultat takvih navlakuša...? Jeftino taksiranje Uberom? Da, ali po cijeni polaganog uvođenja "zaposlenja" bez radnog vremena, bez mirovine, bez plaćenog bolovanja... tj. vraćanja na ono što su radnici imali nekad, prije par stotina godina, i odustajanje od svega za što su se u međuvremenu vrlo mukotrpno izborili. Jeftina roba...? Da, ali po cijeni selidbe radnih mjesta u Kinu i druge zemlje s jeftinom radnom snagom. I po cijeni toga da kupujemo smeće umjesto kvalitetnih proizvoda. Pa vi samo nastavite, dragi moji... Visoka je cijena indolencije i guranja glave u pijesak. Upitajte za nju žabu koju su stavili u lonac s hladnom vodom i još živu polako, podizanjem temperature, skuhali do smrti.