Britanski parlament je u petak izglasao zakon o legalizaciji potpomognutog samoubojstva, čime je otvoren put daljnjoj raspravi o temi koja je podijelila zemlju i dovela u pitanje standarde palijativne skrbi. Nakon strastvene rasprave u donjem domu britanskog parlamenta, 330 zastupnika je glasalo za zakon, a protivilo mu se njih 275.
Prema zakonu, ubrojivim osobama u Engleskoj i Walesu, za koje su liječnici procijenili da im je preostalo šest mjeseci ili manje života, bit će dozvoljeno odabrati da okončaju svoj život uz medicinsku pomoć. Zagovornici zakona tvrde da se radi o skraćivanju života terminalno bolesnih osoba, kojima se na taj način daje više kontrole. No, protivnici kažu da bi ranjive bolesne osobe mogle htjeti završiti svoje živote zbog straha da će inače biti teret svojim obiteljima i društvu, a ne radi vlastite dobrobiti. Drugi su kazali da prije glasanja nije prošlo dovoljno vremena za razmatranje zakona. Inicijalno odobravanje zakona u parlamentu će započeti višemjesečnu raspravu, a sam bi se tekst mogao promijeniti dok iz donjeg bude odlazio prema gornjem domu parlamenta.
Kim Leadbeater, laburistička zastupnica koja je predstavila zakon, rekla je da očekuje da će postupak trajati dodatnih šest mjeseci. Prijedlog zakona je doveo do rasprave na nacionalnoj razini u Britaniji, u koju su se uključili bivši premijeri, religijski vođe, bolničari, suci, osobe s invaliditetom kao i ministri u laburističkoj vladi premijera Keira Starmera. Istraživanja javnog mnijenja upućuju na to da većina Britanaca podržava potpomognuto samoubojstvo. Leadbeater je kazala da zakon treba odgovarati mišljenju javnosti.