Da samostalnost Škotske više nije nerealna, marginalna, najbolje pokazuje istup Davida Camerona, koji je naveo da će se protiv neovisnosti boriti “svim srcem, glavom i dušom”. Naime, britanski premijer susreo se u četvrtak s Alexom Salmondom, škotskim političarom čija stranka na jesen 2014. godine planira provesti referendum o odcjepljenju Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva.
Sporna pitanja
Samo održavanje referenduma više nije upitno, ali središnja vlada u Londonu i škotska vlada u Edinburghu lome koplja oko organizacije samog izjašnjavanja Škota. Ponajprije, još uvijek nije poznato kako će pitanje na referendumu biti formulirano te hoće li glasanje biti dopušteno starijima od 16 ili starijima od 18 godina. Također, kada već ne mogu izbjeći referendum, London bi htio da se on održi što prije jer procjene govore kako bi u ovom trenutku za potpunu neovisnost o Ujedinjenom Kraljevstvu glasala trećina birača, no popularnost ideje o samostalnosti neprekidno raste te bi do jeseni 2014. godine škotski nacionalisti mogli nadglasati unitariste i raspoloviti Veliku Britaniju.
– Sprema se borba za nešto doista bitno, za budućnost Ujedinjenog Kraljevstva. Odcjepljenjem Škotske u pitanje bi došao status Britanije u Europi, položaj u NATO-u, u pitanje bi došlo i mjesto Britanije kao stalne članice Vijeća Sigurnosti UN-a – izjavio je Cameron u Edinbourghu. Pokušavajući uvjeriti Škote da ostanu u sklopu Kraljevstva, Cameron napominje da Škotska ne bi ekonomski opstala kao samostalna zemlja, no Salmond se s tim ne slaže.
Energija jamči opstanak
– Posjedujemo 25 posto energetskog potencijala plime i oseke, 25 posto energetskog potencijala vjetra i 10 posto energetskog potencijala valova mjereći na razini cijele Europe. Nije loše za zemlju koja ima manje od 1 posto europskog stanovništva. Da temeljimo budućnost samo na obnovljivim izvorima energije, bilo bi nam sasvim dovoljno – kaže Salmond.
Cameron ipak ne odustaje od tvrdnje da škotska ekonomija nema prevelike šanse izvan zajedničke države. Kako tvrdi, pet milijuna Škota zasigurno ima puno više gospodarske koristi u sklopu Britanije kao sedme najbogatije ekonomske sile svijeta i jedne od najvećih trgovačkih zemalja. Kao argument za ostanak u Kraljevstvu navodi i sigurnost zemlje: – Britanija ima vrhunske vojne snage, protuterorističke i sigurnosne kapacitete, što bi Škotska izgubila.
Cameron ipak ne odustaje od tvrdnje da škotska ekonomija nema prevelike šanse izvan zajedničke države. Kako tvrdi, pet milijuna Škota zasigurno ima puno više gospodarske koristi u sklopu Britanije kao sedme najbogatije ekonomske sile svijeta i jedne od najvećih trgovačkih zemalja. Kao argument za ostanak u Kraljevstvu navodi i sigurnost zemlje: – Britanija ima vrhunske vojne snage, protuterorističke i sigurnosne kapacitete, što bi Škotska izgubila. • Ps:Kako ovaj Cameron kaze super im je sa njima a 2/3 hoce se odvojiti od Engleske ...znaci ovih 2/3 su bas sasavi skoz hehe...a gdje se tko odvaja na istoku odmah priznaju ...a Palestina nemoze od Izreala a prije njega bila drzava hehe cudan ovaj svijet mocnih velikih i jakih hee