Princ Zadra

Hoće li 'katamaran užasa' zauvijek ostati na dnu Jadrana: Brod od 300 tona leži na dubini od 50 metara

Foto: MO Premuda
Hoće li 'katamaran užasa' zauvijek ostati na dnu Jadrana: Brod od 300 tona leži na dubini od 50 metara
21.11.2024.
u 23:52
Nedavno se kod Premude dogodila pomorska nesreća u kojoj se putnički katamaran Princ Zadra, u vlasništvu firme Miatrade, nasukao. Nedugo nakon toga je i potonuo na dubinu od 50 metara, a sada se postavlja pitanje – što će biti s olupinom?
Pogledaj originalni članak

Brod Princ Zadra, težak oko 300 tona, potonuo je na dubinu od 50 metara ispred otoka Premude nakon nasukavanja. Premuđani su zabilježili trenutak kada je brod počeo tonuti, a snimka dramatičnog događaja ubrzo se proširila medijima. "Puni se morem i tone!" čulo se u snimci.

Dan nakon nesreće prioritet su postale mjere očuvanja morskog okoliša. Ronioci su osigurali sve otvore na brodu kako bi spriječili moguće izlijevanje goriva. Prema riječima Denisa Livljanića iz zadarske Lučke kapetanije, planira se akcija ispumpavanja goriva čim vremenski uvjeti dopuste, a operacija će uključivati prelijevanje goriva u specijalizirani tank na brodu iznad olupine. "Po mojim saznanjima, u ponediljak bi trebalo krenuti, ako vrijeme dozvoli, akcija vađenja tog goriva", kazao je Livljanić za Dnevnik.hr.

Šteta na Princu Zadra je potpuna, no i dalje je neizvjesno hoće li njegova olupina ostati na dnu mora. Vlasnica privatne brodarske tvrtke Mirjana Šarin, u čijem je vlasništvu brod, poručila je da je trenutno fokus na uklanjanju goriva, dok će se kasnije odlučiti o daljnjim postupcima. "Je, prerano je. Imamo prvi korak, a onda je to drugi korak", rekla je Šarin.

Ni iz Lučke kapetanije zasad na to pitanje ne daju odgovor. "Što ćemo s brodom, hoće li se vaditi, neće se vaditi, iskreno rečeno, ovoga trenutka, ne znam", priznao je Livljanić. Iz Agencije za obalni i linijski prijevoz nešto su konkretniji. "Vađenje podrtine s morskog dna propisano je pomorskim Zakonikom, nadležna Lučka kapetanija donosi rješenje ako brod predstavlja opasnost za sigurnost plovidbe", objasnila ja Paula Vidovć, ravnateljica Agencije za obalni linijski pomorski promet. Neslužbeno, olupina nije na plovnom putu.

Inače, svi putnici s broda, njih 72, spašeni su zahvaljujući brzoj reakciji otočana koji su ih po mraku i buri prebacili na sigurno. Policija još uvijek utvrđuje uzroke havarije, istražujući mogućnost ljudske pogreške ili tehničkog kvara. Agencija za istraživanje nesreća u prometu otvorila je sigurnosnu istragu. Spomenimo i da plovidba do Oliba, Silbe i Premude nije stala. Brodar je osigurao zamjenski brod.

Foto: Facebook/Mjesni odbor Premuda
Foto: Facebook/Mjesni odbor Premuda
Foto: Facebook/Mjesni odbor Premuda
Foto: Facebook/Mjesni odbor Premuda

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

V0
Vlaskoulicanec3.0
10:00 26.11.2024.

Meni i dalje nije jasno kako je jedan brod nasukan na obalu mogao potonuti na dubinu od 50 metara!

Avatar rubinet
rubinet
11:30 22.11.2024.

Premudski Haiku (5-7-5): Spavaju ribe /Tamno more oštra hrid/ uljez na suho skače. (prije potonuća)