Prema stopama darivatelja i transplantacija organa Hrvatska je danas najuspješnija članica Eurotransplanta te članica s najkraćim vremenom čekanja na presađivanje, rekao je danas ministar zdravlja Siniša Varga u povodu obilježavanja Nacionalnog dana darivanja i presađivanja organa i tkiva. Mirela Bušić, nacionalna transplantacijska koordinatorica istaknula je kako se Nacionalni dan darivanja i presađivanja organa obilježava iz tri razloga.
- Prvi je da slavimo s primateljima organa kvalitetu života i dar života u svim njegovim oblicima. Drugi je da zahvalimo zdravstvenim djelatnicima koji se samozatajno bore za svaki život, a kada se više ništa ne može učiniti, oni čine još onaj konačni napor da organe održe vitalnima kako bi pomogli nekome drugome. Napor je to ne samo u stručnom, nego i u ljudskom smislu jer treba se suočiti s obiteljima preminulog i zatražiti pristanak za darivanje organa. I treće, želimo iskazati divljenje prema obiteljima, prema ljudima koji su u tim trenucima smogli snagu za taj herojski čin i spasili tuđi život,“ zaključila je dr. Bušić.
- Moja Danijela živi i ja sam jako ponosna mama - rekla je Ruža Šarić, mama šesnaestogodišnje Danijele koja je spasila pet života i čije srce i dalje kuca u nekom drugom tijelu. Roditelji male Danijele predstavili su knjigu „Danijela živi“, u kojoj govore o životu svoje kćeri.
Ministar Varga uručio je priznanja najuspješnijim koordinacijskim timovima KBC-a Split i Rijeka za dobru organizaciju i izniman angažman. Koordinacijski tim KBC Rijeka već četiri godine zaredom daje gotovo četvrtinu darivatelja organa, zahvaljujući čemu se uspijeva obaviti tako veliki broj transplantacija. U prošloj je godini najveći pomak u transplantacijskom programu ostvario koordinacijski tim KBC Split, a izuzetnim angažmanom ističu se koordinacijski timovi KBC Sestre milosrdnice i Opće bolnice Varaždin. Prema najnovijim podacima, ukupan broj transplantiranih organa veći je za 51 posto, a broj darivatelja povećan za 106 posto u odnosu na isto razdoblje 2014. godine. U
kupno su obavljene 152 transplantacije organa, od čega 88 bubrega, 12 srca, 52 jetara te dvije kombinirane transplantacije bubreg-gušterača. Hrvatska je prva u svijetu po broju transplantacija jetara i bubrega, a druga po broju transplantacija srca. Zahvaljujući plemenitoj odluci o darivanju organa 144 darivatelja, u 2014. godini 354 osobe dobile su „novi život na dar“. Ukupno je presađen 361 organ, od toga 197 bubrega, 125 jetara, 34 srca i pet gušterača. U Hrvatskoj na bubreg čeka 97 osoba, srce 24, jetra 68 te na kombiniranu transplantaciju bubreg-gušterača osmero pacijenata. Lista čekanja za transplantacije smanjena je za 37 posto u posljednjih pet godina, a hrvatski pacijenti najkraće u Europskoj uniji čekaju na transplantaciju. Transplantacija srca čeka se 70 dana, jetara oko 16, a na presađivanje bubrega u prosjeku se čeka 24 mjeseca.
Kako to da darivanje organa prema zakonu besplatno "promiče" država, a darivanje krvi naplatno "promiče" Crveni križ??? Zašto Crveni križ od HZZO dobije preko 70 kn za svaku moju i vašu dozu krvi, a ja odem dati krv zato što ja hoću a ne zato što me oni potiču? Riječ je o preko 10 milijuna kuna godišnje koji bi mogli ostati u proračunu ministarstva zdravlja