Izmjenama Općeg poreznog zakona želi se postići efikasniji i ekonomičniji rad Porezne uprave, objasnio je danas u Saboru zamjenik ministra financija Igor Rađenović pojasnivši kako je to kruna poreznog paketa donesenog krajem prošle godine. Rasprava je o ovim izmjenama bila je plodan teren za međusobne prozivke tko je više odgovoran za nakupljene porezne dugove.
Najznačajnije izmjene Zakona odnose se na izdavanje obvezujućih mišljenja, mogućnost sklapanja upravnog ugovora, mogućnost sklapanja porezne nagodbe, obvezu podnošenja statističkih izvješća, dužnost ispravka porezne prijave te dostava poreznih akata elektroničkim putem.
HDZ-ov Ivan Šuker podsjetio je da je Ministarstvo financija predlagatelj Zakona o fiskalnoj odgovornosti zbog čega drži da je neozbiljno da ministarstvo i Porezna uprava predlažu ovakav zakon, bez prethodne procjene fiskalnog učinka. Podržava ga i njegov stranački kolega koji upozorava da su vladajući u samo tri godine mandata napravili već 44 zahvata u porezni sustav.
- Nije se naplaćivalo poreze, 2012. godine smo zatekli 50 milijardi nenaplaćenih potraživanja – upozorio je bivši ministar financija Slavko Linić, a HDZ-ov, također bivši ministar financija Ivan Šuker, spremno je uzvratio pitanjem što je sa 22 milijarde kuna iz 2002. godine, dakle iz vremena SDP-ove Vlade.
- Pa i Al Capone je pao kada nije plaćao porez, no u Hrvatskoj izgleda da nitko nije pao, dapače dug se gomilao i gomilao, dugovi su rasli, no i danas nitko nema hrabrosti otpisati pojedine dugove – priključio se prozivkama i HDSSB-ov Krešimir Bubalo.
HDZ-ov Goran Marić nije zadovoljan uvođenjem porezne nagodbe te upravnog ugovora koji bi se sklapao na najviše 24 mjeseca zbog namirenja dospjelog poreznog duga.
- Ovo je zadnji čin drame koja se zove predstečajne nagodbe. Onima kojima su kroz predstečajne nagodbe oprostili najveći dio dugova ostatak im sad reprogramirate – sumnja Marić u iskrene namjere zakonodavca. Ovaj put s njime se djelomično složio i Slavko Linić koji se boji uvođenja odgode plaćanja duga jer sumnja da bi opet moglo biti "diskreditacije pojedinih poreznih obveznika u odnosu na politički podobne".
Reformist Petar Baranović upozorio je na problem obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (OPG) koja su i ovdje u nepovoljnijem položaju od ostalih na tržištu, posebice jer se njihovi dugovi prebijaju s poticajima.
- To je jedna od najvećih gluposti hrvatskog poreznog sustava u povijesti, valjda od Isusa Krista na ovamo, od kad je Hrvata. I na taj način, i na taj način smo doveli selo i hrvatske seljake u bezizlaznu situaciju. Umjesto da smo prebijali dugove s potraživanjem poticaja, mi smo doveli u situaciju OPG-ove da ih je danas blokirano gotovo dvije trećine OPG-ova, a neke procjene kažu čak i više i doveli smo u situaciju da OPG-ovi u Hrvatskoj ne mogu na takav način pristupiti povlačenju europskih sredstava odnosno sredstava iz omotnice niti se mogu javljati na natječaje. Učinili smo dvostruku štetu, uništili smo selo, uništili smo seljake uz ostale slabosti sustava hrvatske poljoprivrede, a napravili smo i štetu kad je u pitanju povlačenje europskih novaca – vjeruje Baranović.
Zastupnici su upozorili i da su porezni službenici u strahu za svoje poslove nakon niza afera i kontrola unutar Porezne uprave.
- Još dok sam bio ministar zalagao sam se za depolitizaciju porezne uprave. Treba odmaknuti od porezne uprave prije svega čelnike jedinica lokalne samouprave pa prema gore, da nitko na te ljude ne može vršiti ni ovakav ni onakav pritisak. I to je bit svega. I kad napravimo taj korak onda sve ove rasprave će biti iluzorne – zaključio je Ivan Šuker.
>> Sabor donio Zakon o izboru zastupnika, evo tko se (ne) može kandidirati na izborima
Koji paradoks da se Linić suglasio s Goranom Marićem! On, koji je svojim kriminalcima oprostio milijarde duga, sada se boji odgode plaćanja! Nevjerojatna je podlost kojom nastupaju ovi kukurikaci. Predstečajne nagodbe su bile legalizirana pljačka, pa bi zato netko morao odgovarati da imamo pravnu državu.