U Hrvatskoj počinje cijepljenje trećim cjepivom, AstraZenece. Njime će se cijepiti i stariji od 65 godina iako su neke europske zemlje od toga odustale zbog manjka podataka o učinkovitosti za tu dobnu skupinu.
O tome su u emisiji Otvoreno HRT-a razgovarali pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo prim. dr. sc. Marija Bubaš, voditelj Službe za epidemiologiju i javno zdravstvo Brodsko-posavske županije doc. prim. dr. sc. Ante Cvitković, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Nataša Ban Toskić, prof. dr. sc. Zlatko Trobonjača s Medicinskog fakulteta u Rijeci i ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije prim. dr.sc. Željka Karin.
- Plan je zahtijevao veće isporuke cjepiva. Svi kaskaju za otvaranjem i skoro nitko neće ostvariti ono što je planirao u ožujku - navela je Bubaš govoreći o zaostajanju od prvog plana cijepljenja te dodala kako bi svaki tjedan trebale pristizati nove doze cjepiva AstraZenece.
- Nitko ne može znati kolikom će dinamikom doze dolaziti - ustvrdila je Karin te dodala kako je interes za cijepljenje u Splitsko-dalmatinskog županiji porastao.
- Stariji od 65 bi se trebali cijepiti, ne čekati neko drugo cjepivo. Može se dogoditi da se u tom razdoblju inficiraju, a s ovim bi dobili kvalitetnu imunost protiv bolesti. Sa starenjem imunosni odgovor slabi, međutim oni su još uvijek kadri dobro reagirati. Radi se o kvalitetnom cjepivo koje nema štetne učinke - ustvrdio je Trobonjača govoreći o cjepivu AstraZenece te dodao kako će oni koji ne steknu imunost, steći mogućnost da ne obole od težeg oblika bolesti.
VIDEO Prva dama Sanja Musić Milanović sudjelovala u cijepljenju građana
Nataša Ban Toskić se, u ime liječnika obiteljske medicine, požalila na probleme s kojima se svakodnevno susreću.
- Mjesecima smo preplavljeni raznim informacijama. Mi nismo sudjelovali ni u nabavi, ni u organizaciji što nam je žao, no držat ćemo se onoga što preporučuju vodeći stručnjaci i institucije. Pacijenti nas danonoćno zovu i imaju puno dilema. Neki odustaju, neke zanima kojim će se cjepivom cijepiti. Nemamo odgovore niti na jedno pitanje. Danas niti jedan obiteljski liječnik ne zna kada će cijepiti, kojim cjepivom, u kojoj količini. Zazivali smo drugačiji plan cijepljenja, osnivanje punktova, ali to se nije ostvarilo iako su neke županije ozbiljno shvatile našte prijedloga, ali sada sa terena dobivamo razne informacije. Neke liječnike se poziva da sami podignu nekoliko doza cjepiva, opisala je Ban Toskić, na što joj je Bubaš odgovorila kako se sve što je nabrojala može riješiti.
- Ništa od toga nije nemoguće i sve se može riješiti, na svemu se radi. Istina je, ja sam počela raditi u obiteljskoj medicini i znam da je to kruh sa sedam kora, nije jednostavno. U ovim okolnostima, zahtijeva još jedan posto napora više da se ovo cijepljenje provede i mislim da smo svi partneri u tome, odgovorila je Bubaš.
- Lijepo zvuči da smo partneri, ali kako smo ako nas se nije zvalo na razgovore ili ako nam se nije odgovorila na službene dopise. Želim da budemo partneri, ali nažalost nismo, dodala je Ban Toskić.
- Nikad nije kasno za dobar pozitivan odnos, ako nađemo zajednički temelj za razgovor, nastavila je Bubaš.
Što se tiče situacije u Splitsko-dalmatinskog županiji, Želja Karin rekla je što se sve dosad napravljeno.
- Organizirali smo punktove po svim ispostavama, međutim oni nisu aktivirani zbog malih količina cjepiva. Čim dođu veće količine, aktivirat će se punktovi. Neki liječnici ob medicine izrazili su želju da to odrade u svojim ambulantama sa svojim pacijentima, to će moći oni koji imaju manje pacijenata, tvrdi, a situaciju u Brodsko-posavskog opisao je Ante Cvitković.
- Cijepljenje je zajednički napor svih liječnika. Nitko ne može sam provesti ovaj zahtjevan posao. Obiteljski liječnici znaju koje će cjepivo dobiti i kada će to biti, za sada je ta organizacija jako dobra, rekao je te dodao kako su organizirani i mobilni timovi.
- Imamo organizirani i punktove i velike dvorane ako cjepiva bude toliko. Ne bih se složio da liječnici obiteljske medicine ne znaju kada će dobiti cjepivo i koga će cijepiti. U fazi dva kada se cijepe stariji, navedeno je da se cijepe najstariji i oni sa kroničnim bolestima, nastavio je.
S obzirom na nedovoljne količine već odobrenih cjepiva, razmatra se nabava ruskog cjepiva Sputnik V.
- EU je ušla u razgovore s Rusima i možemo očekivati da će doći do toga da kupimo njihovo cjepivo. Radi se o kvalitetnom cjepivu, ustvrdio je Trobonjača.
- Možemo vidjeti da cjepivo nije štetno, međutim, orijentacija EU je bila prema zapadnim kompanijama, a koje nas na neki način nisu poštivale pa smo došli u situacija da nemamo dostatnu dozu cjepiva, rekao je te ustvrdio kako bi se on cijepio onim cjepivom koje mu je prvo dostupno.
Marija Bubaš osvrnula se i na sve češću temu "COVID putovnica" te ustvrdila kako se o njima trenutno samo razgovara.
- COVID putovnica i mobilnost osoba je tema broj jedan ovih dana na razini Europe. Nema dovoljno cjepivo i za sada je COVID putovnica samo tema razgovora, tvrdi.
Hvala na cijepljenju, nemozete nas natjerati.Amen