Iako su krajem godine poručivali kako još pregovaraju s dobavljačima, trgovci predvođeni najvećim maloprodajnim lancem Konzumom jasno su dali do znanja kako građani početkom godine neće osjetiti uvođenje PDV-a od 5% na kruh i mlijeko. Nitko od njih nije jasno precizirao dokad. Dok se oporavimo od blagdanske potrošnje, na koju smo prema procjenama HGK ponovno spiskali 11 milijardi kuna kojih nemamo, ili do ulaska u EU? Dokad će potiho poskupljivati i uvjeravati nas kako nam svakodnevno u susret izlaze akcijama i sniženjima?
Na cijenu se može utjecati
No kvaka je očito i u tome što je, primjerice, Dukatovo mlijeko od 3,2 mliječne masti već u prosincu “baždareno” na cijene više 6,24% u odnosu na studeni, objavio je portal Supermarketi.info. A rasle su i cijene Dukatova čokoladnog mlijeka u boci 11,51%, sirni namaz ABC Belja za prosječnih 46,55% te tekući jogurt Meggle 6,23%.
Dragan Munjiza, direktor konzultantske kuće Jakov Viktor i svojedobni čelnik Konzuma, kaže kako hrvatsko gospodarstvo ne može izbjeći svjetske trendove koji prate poskupljenja velike većine poljoprivrednih proizvoda, što je naprosto viša sila. Prema predviđanjima svjetskih agencija za hranu mlijeko, jaja i meso u 2013. rast će najmanje 5 do 15%, a kako je i u svakoj zemlji koja je ulazila u Europsku uniju bilo poskupljenja, što je bila posljedica usklađivanja cijena s okruženjem, Hrvatska i na to neće biti imuna.
– Ono što naši proizvođači, Vlada i trgovci mogu učiniti je da vlastitom efikasnošću i legislativom kontroliraju te trendove tako da osnovni proizvodi i usluge u Hrvatskoj imaju relativno nižu cijenu nego u zemljama okruženja te da postotak poskupljenja u nas bude niži od prosječnoga rasta cijena u EU – kaže Munjiza.
“Trajno na akciji”
Svjedočimo i novom trendu da se proizvođači i trgovci u dijelu osnovnih proizvoda čak odriču marže kako bi kupce zadržali pod svaku cijenu. Bude li jeftinije u BiH, Sloveniji ili Mađarskoj, ponovno možemo očekivati šoping turizam, tvrdi Munjiza.
– Potrošači su u krizi spremni i zbog jedne lipe promijeniti trgovca ili po ulje i šećer ići u Sloveniju, bez obzira na izgubljeno vrijeme i potrošeni benzin. Zato trgovački lanci moraju cijene osnovnih 50 artikala držati na minimalnoj ili čak negativnoj marži – kaže Munjiza, koji predviđa kako će se zbog svega toga akcije u 2013. intenzivirati, čak i kao trajni oblik ponude, te još više pojačati pritisak na proizvođače i distributere da trgovcima omoguće dodatne rabate ili jeftinije proizvode.
>> PDV - država će dobiti 1,3 milijarde, građani nova poskupljenja
.....ma ovaj narod ne treba niti jesti niti piti...:-) ....bitno da placaju poreze prireze kojekakve dažbine... ....koje su genijalci izmislili i izglasovali svojim nježnim ručicama.... ......cijene moraju pratiti europske....... ...to je bitno...a place...otkud Hrvatima pravo na osnovno ljudsko pravo.. .....pravo na rad i za isti biti plačen..