Unatoč protivljenju oporbenjaka s krajnje ljevice, koji tvrde da je previše ponizila i 65 svojih stranačkih kolega iz CDU/CSU koji tvrde da je previše popustila Grcima, njemačka kancelarka dobila je jučer podršku Bundestaga za dogovor postignut na eurosummitu o početku pregovora o novom, trećem programu pomoći Grčkoj. Tjedan koji je započeo slamanjem i razapinjanjem grčkog premijera Alexisa Tsiprasa u ranim jutarnjim satima ponedjeljka na eurosummitu u Bruxellesu završio je sinoć tako što su svi parlamenti podržali dogovoreno, a Grčka od svih 28 država EU, uključujući Hrvatsku, dobila financijsku premosnicu od sedam milijardi eura koja će joj pomoći dok se ne završe pregovori o programu pomoći teškom 86 milijardi eura.
Prividni “happy end”
Grčke banke otvaraju se u ponedjeljak iako će i dalje ostati na snazi ograničenje od 60 eura dnevno, koliko Grci smiju podići sa svojih računa.
Povijesni tjedan za Grčku i EU tako je završio uz “happy end”, ako se tim nazivom uopće može nazvati situacija da se počeo primjenjivati dogovor u čiju primjenu, prema vlastitim priznanjima, ne vjeruju ni premijer Tsipras, ni njemački ministar financija Wolfgang Schäuble, ni MMF... No, strah od kaotičnog Grexita bio je jači od svega drugog.
– Bio bi to kraj europske solidarnosti da smo dopustili Grčkoj da napusti eurozonu. Ne bismo to dopustili – rekla je kancelarka Merkel u raspravi u Bundestagu uoči glasovanja koje je završilo rezultatom od 439 glasova za, 119 protiv i 40 suzdržanih. Merkel je posebno zahvalila svom ministru financija na trudu, a Schäuble je na te njezine riječi nagrađen gromoglasnim pljeskom. Iako ga mnogi kritiziraju zato što je kao ideju u pregovorima iznio mogućnost da Grčka privremeno, na pet godina, izađe iz eurozone, Schäuble je i jučer branio tu ideju tvrdnjom da rezanje grčkog duga nije zakonito unutar eurozone te da se može dogoditi samo ako se Grčka vrati drahmi. Izvan eurozone, vjerojatno bi bila organizirana konferencija o otpisu grčkog duga, no i Merkel je jučer jasno ponovila da je izlazak Grčke nemoguć ako Atena sama to ne želi.
Iako je Merkel dobila podršku Bundestaga, 50 njezinih stranačkih kolega koji su glasali protiv predstavlja znatan broj. Protiv prvog paketa pomoći Grčkoj 2010. bilo je samo 4 zastupnika CDU/CSU, protiv drugog (2012.) njih 13, u veljači ove godine 29 ih je bilo protiv produljenja drugog programa, a sada ih je 50 protiv otvaranja pregovora o trećem programu pomoć.
Posrednik koji je zatvorio Merkel i Tsiprasa u svoju sobu i natjerao ih da postignu dogovor, predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk zadovoljan je ishodom koji je donio kraj tjedna, ali istovremeno upozorava da je Europa u predrevolucionarnom raspoloženju.
Taktički savez radikala
– Uvijek se uoči najvećih tragedija u našoj europskoj povijesti odigravao taktički savez radikala na svim stranama. Danas vidimo isti politički fenomen – rekao je Tusk aludirajući na raspravu o Grčkoj koja se proteklih dana pretvarala u raspravu krajnjih ljevičara i desničara “protiv politike štednje, protiv europske tradicije, dijelom i protiv Njemačke”.
– Atmosfera me podsjeća na razdoblje nakon 1968. u Europi. Osjećam nešto što možda nije revolucionarno raspoloženje, ali jest rasprostranjena nesnošljivost – dodao je Tusk.
Iako članice EU koje nisu u eurozoni nisu bile oduševljene idejom da, kroz fond EFSM, jamče za 7,16 milijardi eura vrijednu financijsku premosnicu Grčkoj, jučer su sve na to pristale i odluka je prihvaćena.
– Svjedočimo europskoj solidarnosti na djelu. Političari iz 27 država uložili su svoj vlastiti politički kapital da ponesu teret Grčke – rekao je Valdis Dombrovskis, potpredsjednik Europske komisije zadužen za euro.
>> Tjedan započeo na rubu Grexita završava happy endom u koji nitko ne vjeruje
sipati u suplje bure je jos jedno od gluposti kukavica u EU...