STIŽU OSUDE I UPOZORENJA

Burne reakcije na odluku parlamenta RS: Komšić traži pokretanje kaznenog postupka i protiv Dodika

Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
Banja Luka: Predstavnici oporbe napustili zasjedanje Skupštine RS, nastavljena rasprava o prenosu nadležnosti
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
Banja Luka: Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju nadležnosti prenesenih na nivo BiH
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
Banja Luka: Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju nadležnosti prenesenih na nivo BiH
10.12.2021.
u 23:39
Veleposlanstva SAD, Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Italije te delegacija EU oglasila su se zajedničkom izjavom u kojoj su istaknuli kako je riječ o neprihvatljivom postupku koji ugrožava temelje Daytonskog sporazuma
Pogledaj originalni članak

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić pozvao je državno tužiteljstvo da hitno pokrene kazneni postupak protiv zastupnika parlamenta Republike Srpske koji su u petak izglasali planove za izdvajanje tog entiteta iz ustavno-pravnog poretka BiH, a osude su izrekle i oporbene stranke iz Federacije.

Kako je priopćeno iz Komšićeva ureda, on je pozvao Tužiteljstvo BiH da kazneni postupak pokrene i protiv srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika koji je i inicirao i osmislio zaključke što ih je podržala Narodna skupština RS koja je zasjedala u Banjoj Luci.

Oporba je bojkotirala glasanje jer su ocijenili da Dodik na taj način gura RS u sukobe i rat no glasovima zastupnika vladajuće većine usvojeni su zaključci da Narodna skupština RS povlači suglasnost na zakone što ih je donio parlament BiH u obrani i sigurnosti, prikupljanju neizravnih poreza i carina te imenovanja sudaca i tužitelja.

Prihvaćenim zaključcima predviđeno je da RS preuzme te ovlasti u roku od šest mjeseci.

"Komšić je pozvao Tužiteljstvo BiH da procesuira Milorada Dodika kao podstrekača i predvodnika grupe koja se udružila u rušenju ustavnog poretka BiH i podrivanju institucija države", stoji u priopćenju.

Ocjena predsjedatelja Predsjedništva BiH je da je parlament RS, prihvaćajući zaključke koje je ponudio Dodik, "napustila Daytonski sporazum".

Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
Banja Luka: Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o vraćanju nadležnosti prenesenih na nivo BiH

Sličnim ocjenama u večernjim su se satima oglasili i iz nekoliko oporbenih stranaka iz Federacije BiH.

"Mora se jasno ukazati da je Dodik s političkog prešao u fazu pravnog nasilja kao i da je sasvim jasno da je spreman na svaku drugu vrstu nasilja što je direktno ugrožavanje mira kao najvećeg postignuća Daytonskog sporazuma", stoji u izjavi stranke Narod i pravda (NiP) čija popularnost među bošnjačkim biračkim tijelom stalno raste.

Slična je bila reakcija SDP BiH te Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića koji su ocijenili da je nakon Dodika i parlament RS ugrozio ustavni poredak BiH što se mora zaustaviti po svaku cijenu.

Iz Naše stranke (NS) su poručili da će Dodik ovakvim avanturizmom samo ubrzati kraj svoje političke karijere.

 "Sankcije koje Dodik priziva tamo će uništiti privredu, a potom i svaku drugu mogućnost života. Tako će se Dodikova destruktivnost prema Bosni i Hercegovini pokazati kao samodestruktivnost prema njemu samom, ali i RS", ocijenili su iz Naše stranke.

Zapadne zemlje upozorile vlasti RS da vode BiH u eskalaciju krize

Veleposlanstva najutjecajnijih zapadnih država i Europske unije u BiH u petak su zajedničkom izjavom upozorile vlasti Republike Srpske (RS) da povlače poteze koji vode eskalaciji političke krize što ugrožava stabilnost cijele regije.

Nakon što je ranije tijekom dana parlament RS podržao prijedloge člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da taj entitet povuče suglasnost na državne zakone o obrani, sustavu neizravnog oporezivanja te o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, veleposlanstva SAD, Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Italije te delegacija EU oglasila su se zajedničkom izjavom u kojoj su istaknuli kako je riječ o neprihvatljivom postupku koji ugrožava temelje Daytonskog sporazuma. 

"Odluka Narodne skupštine Republike Srpske da se počne s pripremanjem nacrta zakona o paralelnim institucijama u RS je dodatni korak u eskalaciji krize. Pripadnici vladajuće koalicije u RS moraju biti svjesni da nastavak kretanja ovom slijepom ulicom osporavanja daytonskog okvira šteti ekonomskim izgledima entiteta, prijeti stabilnosti zemlje i cijele regije te ugrožava budućnost BiH u EU", stoji u izjavi.

Istaknuto je kako se ovime samo pojačavaju napetosti u BiH, a to će uz blokiranje funkcioniranja tijela vlasti samo ograničiti ekonomske prilike na koje računaju građani, odvratiti investicije i odvući fokus od borbe protiv korupcije.

Političarima u RS, ali i onima u Federaciji BiH, upućen je poziv da nastave dijalog i hitno pronađu rješenje za sadašnju krizu. Političarima je upućen i poziv da odmah prestanu koristiti zapaljivu retoriku koja dovodi do podjela te da se u punom kapacitetu vrate radu u državne institucije i tamo rješavaju nagomilane probleme kako bi se postigao dogovor o reformama koje su bitna pretpostavka za nastavak puta ka članstvu države u EU. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

DH
Dinko Horvat
07:32 11.12.2021.

Komšić je i stvorio problem i pokazao da u BIH puno toga ne štima. Sad se čudit nema smisla.

Avatar southman
southman
10:07 11.12.2021.

Soli na rep !

Avatar mačak s tri života
mačak s tri života
09:02 11.12.2021.

komšića treba sudit a ne dodika