Padaju rekordi

Burze euforično slave Trumpove poteze

Foto: Reuters/PIXSELL
U.S. Homeland Security Secretary John Kelly (R) looks on as U.S. President Donald Trump signs an executive order at Homeland Security headquarters in Washington, U.S., January 25, 2017. REUTERS/Jonathan Ernst
Foto: Reuters/PIXSELL
Donald Trump
Foto: Reuters/PIXSELL
Donald Trump
Foto: Reuters/PIXSELL
Donald Trump
27.01.2017.
u 10:03
Očekivanja o porastu infrastrukturnih radova pogurala su dionice rudarskog i građevinskog sektora
Pogledaj originalni članak

Burzovni indeksi na Wall Streetu nakon inauguracije Donalda Trumpa bilježe rekorde. Dow Jones indeks prvi put u povijesti probio se iznad 20.000 bodova, zbog dobrih poslovnih rezultata kompanija i početka provođenja mjera američkog predsjednika koje je najavio pred izbore.

Iako Trump još nije izašao s detaljima o planiranom smanjenju poreza i povećanju fiskalne potrošnje, tržište je uvjereno da će i to doći na dnevni red s obzirom na to da neke obećane mjere iz izborne kampanje već poduzima.

Potpisao je, primjerice, uredbu o labavljenju regulacija u domaćem proizvođačkom sektoru i nastavku gradnje dvaju naftovoda kako bi proširio energetsku infrastrukturu. Očekuje se da će Trumpove najavljene politike potaknuti rast gospodarstva i inflacije pa bi američka središnja banka mogla ubrzati povećanje kamata, što bankama odgovara.

Financijski sektor širi veći optimizam i zbog Trumpova obećanja o smanjenju regulacije u tom sektoru. Istodobno su se poklopili i dobri rezultati kompanija. Od 104 kompanije iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih gotovo 70 posto ostvarilo je veću zaradu nego što se očekivalo.

Zato već i analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju porasle na godišnjoj razini za 6,8 posto, što bi bio najveći rast zarada u posljednje dvije godine.

– Očekivanja porasta infrastrukturnih radova pogurala su dionice rudarskog i građevinskog sektora u zeleno. Nadalje, zaokret od borbe protiv klimatskih promjena te nastojanje da se osnaži američki plinski i naftni sektor taj su sektor ugurali među dobitnike na burzama.

S druge strane, očekivanja viših kamatnih stopa te smanjenja regulative djelovali su pozitivno na financijski sektor – komentira Davor Špoljar, analitičar tržišta kapitala u Erste banci.

Trump je ovih dana razgovarao i s čelnicima triju najvećih američkih proizvođača automobila kako bi ih nagovorio na veću proizvodnju i zapošljavanje u SAD-u. Potom su cijene dionica GM-a, Forda i Fiat Chryslera odmah porasle.

Američki optimizam pozitivno se raširio i na ostatak svjetskog tržišta pa su porasle i cijene dionica na europskim i azijskim burzama.

I dok burze rastu, postoji malo veći pritisak na slabljenje američke valute, zato što Trump ističe da jak dolar šteti američkom gospodarstvu, a i njegova protekcionistička politika čini strane ulagače nervoznima. Zbog slabog dolara, porasla je na međunarodnim tržištima cijena nafte.

>> Trump žustro poručio meksičkom predsjedniku: 'Ako nećeš platiti zid, nemoj ni dolaziti u SAD'. Nieto mu odgovorio preko Twittera

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

KW
Kwokal
10:48 27.01.2017.

Nebi me čudio, kao odgovor na situaciju na burzama, novi val neustrašivih napada na Trumpovu djecu i ženu.

Avatar comparator
comparator
10:56 27.01.2017.

Evropa pored ovako jasne politike USA izgleda kao propala jugoslavija i njezina partijska konsomoljskaja družina. Ameri jednostavno vole kapitalizam koji prirodnim putem motivira poduzetništvo i gotovo da mu nije potrebna nikakva strategija jer preveliko reguliranje sputava ionako kompliciranu vezu kapitala s potrebama tehnologije koja je u prošlom i u nastavku ovog stoljeća izuzetno uznapredovala i ne vidi joj se kraj.

Avatar tabasko
tabasko
12:39 27.01.2017.

Čovjek sa vizijom.