U Karlovačkoj je županiji 37.000 građana zaposleno u javnom sektoru; od lokalne samouprave, škola, vrtića, raznih državnih agencija, mirovinskog, zdravstvenog, 'burze' i ostalih javnim ustanova, a od njih 37.000, čak 4.000 zaposlenih nema valjane covid potvrde i morat će od sutra dva puta tjedno, kako je odlučio nacionalni Stožer, obavljati testiranja, kazali su u Karlovačkoj županiji.
- Zato smo danas otvorili mogućnost testiranja od 12 do 17 sati u prostoru bivše vojarne Luščić, a od 17 do 20 sati u Zavodu za hitnu medicinu - kazala je Martina Furdek-Hajdin, karlovačka županica.
Kod naručivanja za drive-in trenutno se kroz aplikaciju čeka od 3 do 5 dana na testiranje. Potražnja je velika, a Zavod može dnevno uzeti 250 uzoraka, te odraditi 50 dodatnih testova za hitne slučajeve. Na dnevnoj bazi služba obrađuje više od 350 uzoraka i radi se u dvije smjene.
- Pohvaljujem odaziv ljudi za cijepljenje; ako gledamo postotak, 58,9 posto je cijepljeno prvom dozom u Karlovačkoj županiji, a završno s dvije doze 53 posto. Što se tiče testiranja, Zavod za javno zdravstvo će obavljati samo PCR testiranje, ne antigensko jer imamo dosta uputa i ostajemo na drive-inu samo za PCR - kazala je Valentina Tomičić Žabčić iz Zavoda za javno zdravstvo. Županica M. Furdek-Hajdin pozvala je još jednom zaposlenike i građane da se cijepe.
Nikša Antica, ravnatelj Opće bolnice Karlovac, kazao je, pak, da se bolnički kapaciteti pune, da je bolnica u žutom statusu, što znači da se puni i prvi kat lokacije Švarča 1 u Općoj bolnici Karlovac sa kovid pacijentima. Imaju dovoljno respiratora, ali apeliraju na cijepljenje kako bi sustav izdržao situaciju.
- Trenutno su u bolnicama u Karlovcu i Ogulinu 82 covid pacijenta, 10 je na respiratoru, a imamo i pet umrlih u protekla 24 sata. Prosječna dob bolesnika na respiratoru se u ovom valu spustio za 11 godina, pa nam sada pacijenti na respiratoru imaju u prosjeku 59 godina. Preko 85 posto hospitaliziranih nije cijepljeno niti jednom dozom, a 95 posto necijepljenih je završilo na respiratoru. Dajte nam priliku da bolnički sustav može zbrinjavati ne samo covid pacijente nego i druge. Operativni program je išao još za jednu razinu prema dolje, opći pogon funkcionira, onkološki pacijenti i to nisu u pitanju, ali su sve manje mogućnosti bolnice da normalno funkcionira i da usluga građanima ne bude upitna. Sada je svakim danom sve izazovnije i nadamo se da će građani prepoznati trenutak da je krajnje vrijeme da se odluče za cijepljenje - dodao je Nikša Antica.
Po informaciji Ministarstva zdravstva, cijena brzih antigenskih testova iznosit će 50 kuna na razini cijele države i tu će cijenu plaćati građani koji moraju u neku ustanovu, a nemaju covid potvrde, dok će taj trošak za zaposlene u javnom sektoru, naime, plaćati porezni obveznici.
VIDEO Obišli smo punktove za testiranje u Zagrebu: Jedan uopće ne radi, cijene testova drukčije od najavljenih
4000 antivaksera koji ugrožavaju normalne cjepljene ljude