kraj željezare?

Čak 916 radnika u Sisku će u četvrtak ostati bez svog posla

Foto: 'Nikola Cutuk/PIXSELL'
Čak 916 radnika u Sisku će u četvrtak ostati bez svog posla
14.12.2011.
u 20:52
Od objave američkog CMC-a da napuštaju projekt u Sisku dvjestotinjak je radnika na određeno već izgubilo posao. Za sada nema najava da se neki kupac ozbiljno interesira za kupnju pogona sisačke tvrtke
Pogledaj originalni članak

U četvrtak će preostalih 916 zaposlenika sisačke Željezare odraditi posljednju smjenu u sisačkoj Željezari. Neki tamo rade desetljećima, preživjeli su stečaj, neuspjelu privatizaciju, a sad im se opet raskidaju ugovori o radu i počinju teći otkazni rokovi, od jednog do četiri mjeseca ovisno o stažu, nakon čega će završiti na Zavodu za zapošljavanje.

Od objave američkog CMC-a da napuštaju projekt u Sisku dvjestotinjak je radnika na određeno već izgubilo posao. Za sada nema najava da se neki kupac ozbiljno interesira za kupnju pogona sisačke tvrtke. Američki vlasnici isključivo žele Željezaru prodati u cjelini, a ne po odvojenim pogonima, za što su se neki zanimali. U sisačkoj Gradskoj vijećnici strahuju od posljedica raspada Željezare.

– To će se uvelike odraziti na Proračun, a broj nezaposlenih u Sisku porast će za više od 20 posto. Oko ljeta očekujemo eskalaciju socijalnog problema, kada ti ljudi budu trebali djecu slati u školu, kada se potroše otpremnine i kada se počne živjeti od naknada sa Zavoda. Pitanje je kako će plaćati režije i druge troškove. No, vlasnik Željezare, ukoliko ona i ne bude prodana, i dalje će imati obvezu plaćanja komunalne naknade, pa razmišljamo o opciji da odatle formiramo nekakav fond iz kojeg bi mogli pomoći tim ljudima, rekao je gradonačelnik Siska Dinko Pintarić.

Srećom dogovor oko problema s distribucijom električne energije, plina i vode, koja je preko CMC-a išla i za preostalih 27 tvrtki u Južnoj industrijskoj zoni, je na pomolu. Time će se spriječiti kolaps cijele poslovne zone gdje, uz CMC-ovih 916, radi dodatnih 750 radnika. Željezarini sindikati su nemoćni. Poslodavac je ispunio sve što treba po Zakonu, čak i više, te smatraju kako nema razloga za prosvjedima poput onih za Račanove Vlade, kada je Željezara bila u državnim rukama i dužna radnicima nekoliko plaća.

– Brine nas što nema interesa investitora. Nadali smo se da će biti ozbiljnih ponuda, kaže nam Predrag Abramović, jedan od sindikalnih povjerenika u CMC-u.

U sindikatima su svjesni da i dolazak novog vlasnika ne daje nikakvu garanciju da će svi radnici biti vraćeni na posao. Naime, ugovori o radu se raskidaju danas, gube se sva prava iz kolektivnih ugovora, pa teoretski, novi vlasnik može zaposliti i druge radnike, a ne bivše Željezarce. Sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić Merzel najavila je pomoć nove Vlade.

– Vlada još nije imenovana, no rješavanje ovog pitanja bit će joj jedna od prvih zadaća, rekla je Lovrić Merzel.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 81

VA
vatra
22:09 14.12.2011.

nisu tih 916 radnika krivi. kriva je politika za koju Hrvati glasaju zadnjih 15 godina. politika koja im obećava i daje prevelik standard za razinu tehnologije, pameti i proizvoda koji imamo. tu razliku je namirivala rasprodajom države i zaduživanjem. nema nam naprijed dok ne prihvatimo i priznamo istinu a istina je prilično gorka

CH
chemica
01:05 15.12.2011.

Evo, akvarijske ribice su već zaboravile tko je \"uspješno\" pregovarao za spas Željezare. Trinaest sekundi prođe, a one moraju ponovno učiti disati jer su zaboravile. Morbidno, domoljubi. Morbidno.

OB
-obrisani-
22:09 14.12.2011.

Dalmacija vinara otisla za jednu kunu !! Sada ce Zeljezara Sisak za jednu kunu, nekom iz Valjeva tajkunu !! Nema sta sve po planu gadovi ruse Hrvatsku !!